Covit-19'da yeni belirtiler
SAĞLIK // 31 Mart 2020 Salı 20:39

Büyük Anadolu Hastaneleri, KBB Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Davut Tepe, koronavirüsün semptomları arasında koku ve tat duyusu kaybının da yer aldığını söyledi.

Covit-19'da yeni belirtiler

Büyük Anadolu Hastaneleri, KBB Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Davut Tepe yeni tip koronavirüsün (Covid-19) ishal, iştahsızlık ve bulantı gibi sindirim sistemini etkileyen yeni semptomları konusunda uyardı.  Op. Dr. Tepe, koronavirüsün semptomları arasında koku ve tat duyusu kaybının da yer aldığını belirtti.

TEMİZLİK KONUSUNA DİKKAT
Temizlik ve hijyen konusunun önemine dikkat çeken Op. Dr. Davut Tepe, "Koronavirüs vücut sıvılarıyla, damlacık enfeksiyonu ve solunum yoluyla kişiye bulaşıyor. Virüs taşıyan kişiyle yakın temas kurmak önemli rol oynuyor. Halen tedavisi ve aşısı bulunmayan bu virüsten korunmak için bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye çalışmalıyız. Özellikle yaşlılar, bağışıklık sistemi yetersiz olanlar risk altındadır. Riskli bireylerin maske takması, kalabalık ortamlara girmemesi ve gerekmedikçe yolculuk yapmaması gerekiyor. Kişilerin evde kalması son derece önem arz ediyor. Ayrıca ek yıkamak çok önemli. Ellerin sık sıkı sabunla yıkanması son derece önemli" dedi.