Corona gündemine kapılmayın!
SAĞLIK // 21 Nisan 2020 Salı 21:51
Corona gündemine kapılmayın!

Uzmanı Dr.Enver Gül, insanların korona virüs salgını ile mücadelede sosyal medyaya dikkat etmesini, özellikle 'felaket' içerikli haberlerin gündemine kapılmaması gerektiğini söyledi.


Samsun Büyük Anadolu Hastanesi'nden Enver Gül, korona virüs ile ilgili sosyal medyada çıkan haberler konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Korona virüs salgınının, özellikle sosyal medyada da gündemi belirleyen ve en çok konuşulan konuların başında geldiğini belirterek, "Doğru bilgilerinde paylaşıldığı kadar yanlış bilgilerin de bulunduğu uçsuz bucaksız bir mecra olan sosyal medyaya dikkat edilmesi gerektiğini bilimsel niteliği olmayan asılsız, asparagas denilen haberlerin, kişide endişe, korku, panik oluşturabileceğini ortaya çıkan bu karamsarlığın ise psikolojik rahatsızlıkları tetikleyebiliyor" dedi."Kaygı ve panik hali oluşturuyor"


Virüs salgınıyla ilgili olumsuz paylaşımların insanı gelecek kaygısına sürüklediğini söyleyen Enver Gül, "Sosyal medyada yanlış ve kaygıya yol açan haberlerden prim sağlayan sahte hesaplar olduğunu da unutmamak gerekir. Bu paylaşımlardan prim kazanan hesapları takip etmemek psikolojik kaygıların önüne geçecek ilk yöntemdir. Evde geçirilen bu sürede büyük küçük demeden herkes bu sosyal mecrada kaybolup gidiyor. Etkileşimin anlık olduğu bu mecrada özellikle diğer bireylerle yapılan yorum ve sohbetlere de dikkat etmek gerekiyor. İzlenen veya okunan içerikler hakkında sizden farklı yorumda bulunan kişilerle çatışma yaratabilecek paylaşımlardan kaçınılmalıdır. Gereksiz tartışmaların psikolojinizi etkileyeceğini unutmayın" diye konuştu.