Büyük Anadolu'dan 'Verem Hastalığı' farkındalığı
SAĞLIK // 12 Ocak 2018 Cuma 16:08

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Meydan ve Çiftlik Şubeleri'nde "Verem Eğitim ve Propaganda Haftası" dolayısıyla bilgilendirici broşürler dağıtılıp, uyarıcı afişler asıldı

Büyük Anadolu'dan 'Verem Hastalığı' farkındalığı
İnsanların sağlığı için en tehlikeli hastalıklardan biri de bulaşıcı olan veremdir. Verem hastalığına halk arasında ince hastalık, tıp dilinde tüberküloz denir. Bu anlamda Verem ile ilgili farkındalık oluşturmak, vatandaşları bilgilendirmek amacıyla Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Meydan ve Çiftlik Şubeleri'nde kurulan stantlarda görevliler tarafından vatandaşlara broşürler dağıtıldı.
Bilgilendirici afişlerin de asıldığı Meydan ve Çiftlik Şubeleri'nde veremin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna vurgu yapıldı.
Hastalıkla ilgili olarak daha detaylı bilgi almak isteyenler ise ilgili uzman doktorlara yönlendirildi.

VEREME KARŞI BUNLARI YAPIN

Veremin hava yoluyla bulaşan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirten Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri'nden bölümün uzman doktorları, "Toplumu veremden korumanın en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir. Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir kâğıt mendille kapatılmalıdır. Kâğıt mendiliniz yoksa ellerinize değil kolunuzun iç kısmına öksürün veya hapşırınız. 2-3 haftadan uzun süren ve antibiyotik tedavisi ile iyileşmeyen öksürük varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Hastalandığınızda düzenli ilaç kullanımı ile veremi durdurabilir ve sevdiklerinize bulaşmasını önleyebilirsiniz. Bunları uyguladığınız takdirde siz veremden, verem de sizden uzak duracaktır" dedi.