Boyun ve bel fıtığı hakkında merak edilenler...
SAĞLIK // 11 Ocak 2018 Perşembe 18:23

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Halil İbrahim Cebeci, boyun ve bel fıtığı hakkında merak edilenler konusunda açıklamalarda bulundu

Boyun ve bel fıtığı hakkında merak edilenler...
Boyun ve Bel fıtığının belirtileri nelerdir sorusuna yanıt veren Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Halil İbrahim Cebeci, "İki durum da da hastalığın en belirgin özelliği ağrıdır. Ağrı bel ve boyun bölgesinde orta yada şiddetli olabilir. Hastaya göre bu değişiklik gösterirken, bazı durumlarda ise boyunda ve kollarda uyuşma güç kaybı, bel fıtıklarında  ise bacaklarda güç kaybı ve uyuşma olarak görülür.
Özellikle bel fıtığında acil dediğimiz bir durum var bu da büyük ve küçük abdest tutama, kısmı felç, cinsel fonksiyon bozuklukları durumudur. Bu durumda hasta acil olarak bir doktora görünmeli ve en uygun tedavi ile müdahele yapılmalıdır. "

Ameliyatsız fıtık tedavisi mümkün mü?

Diğer bir konu ise ameliyatsız fıtık tedavisi mümkünmü? bu soruyla da sıkça karşılaşıyoruz. Elbetteki ameliyatsız fıtık tedavisi mümkündür. öncelikle hastada ameliyatlık bir durumu varmı buna bakmak gerekir. Bu belirtileri yukarıda belirttim. Özellikle söylediğimiz durum varsa acil bir müdahale şart olabilir. Fakat bunun dışında ilaç, istirahat ve fizik tedavisi ile bunun önüne geçilebilir. Burada eklemek  istediğim bir konu ise; boyun ve bel fıtıklarında erken müdahele çok önemlidir. Gerçekten ameliyatlık bir durum varsa ve hastada bu uyuşma, güç kayıplarının önüne geçilmesi için gerekli bir durum oluşturur. Bunu da unutmamak gerekir. Buradan herkese tavsiyem bel ve boyun ağrılarınızda kulaktan dolma bilgilerle değil gerçekten işinin elhi kişiler yani doktorlarımıza güvenip muayene olmaları ve gerekli tedavi şekillerini uygulamaları sağlıkları açısından çok önemlidir" diyerek sözlerine son verdi.