Bayramda virüse dikkat
SAĞLIK // 29 Temmuz 2020 Çarşamba 22:38

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Kurban Bayramı'nda fiziksel mesafe ve maske kuralına uyalım, çok uzun süreli ziyaretler yapmayalım” dedi.

Bayramda virüse dikkat

Samsun'da her 4 korona virüs vakasından 3'ünün düğün, cenaze, ev ziyareti gibi kalabalık gruplar içerisinde tedbirlere dikkat etmeyen kişilerde görüldüğünü söyleyen Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Kurban Bayramı'nda fiziksel mesafe ve maske kuralına uyalım, çok uzun süreli ziyaretler yapmayalım” dedi.


İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Kurban Bayram'ında aile içi virüs yayılım riski konusunda uyarılarda bulundu. Tüm Samsunlulara çağrıda bulunan Oruç, “Vatandaşlar hem il dışından gelen misafirleriyle hem de çevrelerinde yaşayan akraba ve yakınlarıyla ev ortamında ya da kapalı alanlarda bir araya geldiklerinde sosyal mesafe ve maske kullanımı kurallarına uygun olarak davranmaları, çok uzun süreli ziyaretler yapmamaları gerekiyor” diye konuştu.“Yakınımızdır, akrabamızdır, bir şey olmaz demeyin”


Samsun'da ki vakaların yüzde 60 ile 70'inin yakın akrabaların tedbirlere dikkat etmeden bir arada zaman geçirmesinden ortaya çıktığını belirten Oruç, “Zaten hep bir aradayız, virüs yakın akrabamdan mı geçecek, ailemle bayramlaşırken neden maske takayım, zaten birbirimizi özlemişiz şimdi sosyal mesafe mi olur düşüncesinin vaka sayısının artmasına neden olacaktır. Samsun'daki vakaların yüzde 60-70'i yakın akrabaların tedbirlere dikkat etmeden bir arada zaman geçirmesinden ortaya çıkıyor. Kurban Bayram'ında en çok dikkat edilmesi gereken noktanın aile içinde virüsün yayılımının engellemesidir” diye konuştu.