Başhekimden muayene kabini
SAĞLIK // 9 Nisan 2020 Perşembe 17:14
Başhekimden muayene kabini
Corona virüsle mücadelede yaşamını yitiren sağlık çalışanlarına üzülen Kavak Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Mustafa Seven, geliştirdiği proje ile sağlık çalışanlarını corona virüsten koruyan  kabin  tasarladı.

Türkiye’de de etkili olan ve virüsle en ön safta çarpışan sağlık çalışanlarını korumak amacıyla aklına böyle bir tasarım geldiğini ve projelendirerek bu modelin üretimini sağladığı kabinin, Kavak Devlet Hastanesi’nde kullanılmaya başlandığını söyleyen Başhekim Seven, ” Kendi canlarını adeta feda ederek hastalıkla mücadele eden meslektaşlarım artık daha güvende olacak ”dedi.

Hastaların muayeneleri esnasında kullanılan cam kabinin virüsün doktor ve sağlık çalışanlarına bulaşmasını önleme konusunda koruyucu kalkan görevi gördüğünü söyleyen Dr Mustafa Seven, ‘’Hekim arkadaşlarımız ve sağlık çalışanlarımızın muayene esnasında, enfeksiyonel bulaşmayı engelleyici olarak tasarladığımız bu aparat, uzun çalışmaların ardından ortaya çıktı.Sağlık çalışanlarımızın yaptıkları ve en çok bulaşma riskinin olduğu entübasyon esnasında, sürüntü almada veya corona virüs testi alınması gibi işlemler sırasında bulaş riskinden korumak amaçlı yaptığımız bu örnek teçhizata henüz bir isim de vermedik. Bildiğim kadarıyla Türkiye’ de bir benzeri de bulunmayan bu aparata , bulaş engelleyici, bulaş  önleme bariyeri, veya bulaşmanın havaya yayılma riskinin en yüksek olduğu  ambulama durumunda kullanılabilecek olması hasebiyle entübasyon ambu koruma kabini gibi isimler de verilebilir’’ diye konuştu.
Başhekimden muayene kabini