5 Dakikada hekimlik olmaz!
SAĞLIK // 20 Ekim 2021 Çarşamba 14:42
5 Dakikada hekimlik olmaz!

 

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun ve yöneticiler Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesini ziyaret etti. Kamuda görev yapan hekimleri bizzat çalışma koşullarında dinleyen Samsun Tabip Odası Yönetim Kurulu hem hekim sorunları hem de çözümleri konusunda sahada görüş alışverişinde bulundu.

 

HEKİMLER BEZDİ İSTİFALAR ARTTI

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Furtun “Aslında oda yönetimimiz uzun zamandır gerek hekim meclisi toplantıları gerekse birim temsilcileri aracılığıyla meslektaşlarımızın sorunlarından haberdar. Fakat bu defa bizzat gelerek kamuda çalışan meslektaşlarımızla beraber olmak istedik. Son zamanlarda kamuda hekimler 5 dakika aralarla randevu verilerek adeta baskıya maruz kalmakta. 5 dakikada asla sağlık hizmeti verilemez. Bu sebeple itirazlarımızı kamu hastaneleri yöneticilerine yazıyla bildirdik. Öte taraftan kamuda çalışan hekimlerin başta olmak üzere tüm hekimlerin özlük haklarında büyük kayıplar oluştu. Pandemi döneminde dahi birçok söz verilmesine rağmen canlarıyla mücadele veren hekimlerin özlük haklarında kayıplar devam etti ne yazık ki. Samsun’da da kamudan hekim istifaları her geçen gün artış gösteriyor. TTB verilerine göre tüm Türkiye’de 18 ayda 8000 hekim kamu görevlerinden istifa etti. Çünkü pandemi ile iyice dayanılmaz hale gelen ağır çalışma koşulları ve özlük haklarında büyük kayıplar hekimleri bezdirdi” dedi.

 

İSTEKLERİ SIRALADI

Dr. Funda Furtun doktorların taleplerini şöyle sıraladı: “ Sağlık idaresinden hekimlerin talepleri oldukça nettir. Hekimler, emekliliklerine yansıyan hak ettikleri ücreti almak istiyorlar. Özlük haklarında iyileştirme istiyorlar. Siyasetçilerin hekim emeği üzerinden pirim yapmaya çalışan popülist politikalardan vazgeçmelerini, hekimlerin hekimlik yapmalarına engel olmamalarını istiyorlar. Türkiye’nin birçok yerinde bu ve benzeri talepler yüksek sesle ifade edilmekte ve sağlık idaresinden bu konuları konuşmak üzere randevu talep edilmektedir. Bu konudaki kararlılığımızın test edilmemesini umuyoruz.”