Vali Dağlı'dan korona çağrısı
KOVİD-19 // 16 Eylül 2020 Çarşamba 16:42
Vali Dağlı'dan korona çağrısı
Samsun Valisi Zülküf Dağlı, Kovid-19 la mücadelenin halkın yardımı ve kurallara uymasıyla mümkün olabileceğini söyledi. Vali Dağlı,  Samsun Valiliği olarak gelen bilgi ve bildirimleri titizlikle incelediklerini ve bildirimleri her gün kamu kurumu yöneticileriyle birlikte değerlendirip gereken önlemleri İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunda karara dönüştürdüklerini ifade etti. Vali Dağlı, " Bu sayede ekiplerimiz sahada etkin bir denetim yapma şansına sahip oluyor. Bu sürecin şimdi olduğu gibi güçlü bir şekilde sürdürülmesi için tüm Samsunluların sahada gördükleri eksiklikleri bildirmesi, bu anlamda Valiliğin gözü kulağı olması gerekiyor "diye konuştu.

Vali Dağlı korona virüs mücadelesini hep birlikte yürütecekleri mesajını vererek, " Özellikle toplu taşımada İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararlar bulaş oranının artmaması için büyük önem taşımakta. Günlük işlerinde tramvay ve otobüs gibi toplu ulaşım araçlarını kullanan vatandaşlarımızdan özellikle 5 konuya dikkat etmelerini istiyoruz; Araca binerken ve indikten sonra mutlaka el antiseptiği ya da kolonya ile elinizi temizleyin, araçta seyir esnasında hiçbir yere dokunmayın. Yolculuğunuz boyunca maskenizi çıkarmayın, sosyal mesafenizi koruyun. Seyahatiniz esnasında telefonla ya da yüz yüze konuşmaktan kaçının. Araçlarda kesinlikle yiyecek / içecek tüketmeyin. Öksürük, kas ağrısı gibi belirtileriniz varsa toplu taşıma araçlarını kullanmayın ve taksilere binmeyin” dedi.

 

Açıklamasında HES kodu uygulamasına da vurgu yapan Vali Zülkif Dağlı, Hayat Eve Sığar Uygulaması'nın sadece kamu kuruluşlarına girişte ya da şehirlerarası seyahatlarda kullanılan bir kod olarak değil, herkesin en yakınlarını bile kontrol edip risk durumunu görebileceği bir güvenlik kalkanı olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti; "Hastalık durumu hakkında emin olmadığımız kişilerle bir araya geldiğimizde artık ilk yapmamız gereken şeyin HES kodu kontrolü olması gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Samsun Valiliği olarak sahada her zaman vatandaşlarla beraberiz. İl merkezi ve ilçelerdeki denetim çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bu savaşı el birliğiyle vereceğiz, virüs bu savaşı kaybedene kadar da mücadelemizin dozajını düşürmeyeceğiz "açıklamasında bulundu