Samsun koronada zirve ortağı!
KOVİD-19 // 17 Şubat 2021 Çarşamba 10:02

Sağlık Bakanlığı'nın il düzeyinde ilk defa açıkladığı korona virüs haftalık tablosuna göre, Samsun 2 bin 322 vaka ile İstanbul'dan sonra en çok vaka görülen ikinci il oldu.

Samsun koronada zirve ortağı!
Bakanlığı, korona virüs tablosunu ilk kez il düzeyinde açıkladı. 8-14 Şubat tarihleri arasında tespit edilen korona virüs vaka tablosuna göre, Samsun'da nüfusa göre 100 bin kişiden 171'i pozitif vaka olarak tespit edildi. Samsun, nüfusa oranla vaka sayısı ileKaradeniz bölgesinde 5. sırada yer alırken, haftalık vaka sayısında Türkiye'de ikinci sırada yer aldı.

İlk sırada 9 bin 306 vaka ile İstanbul'un yer aldığı haftalık vaka endeksinde, Samsun 2.322 vaka ile ikinci sıranın sahibi oldu (!) Ankara, İzmir, Adana, Bursa gibi illeri geride bırakan Samsun'da Kovcid-19 bulaşısıyla ilgili zor süreçlerin tekrar başlamasından endişe ediliyor. Sıralamada Samsun'un ardından 2 bin 47 vaka ile Konya, 2 bin 9 vakayla Ankara, Bin 992 vaka ile Antalya yer aldı. 

Samsun'un bir haftada en fazla vaka görülen ikinci il olması, vatandaşların tedbirleri gevşettiği, kurumların denetimleri iyi yapamadığı, özellikle siyasilerin toplantılar, mahalle buluşmaları gibi kalabalık oturumlara devam etmesinin süreçte önemli rol oynadığı, toplu taşıma araçlarında kontrolün sağlanamadığı yorumları yapıldı.