Kına yemeğinde 17 korona vakası
KOVİD-19 // 13 Kasım 2020 Cuma 22:39
Kına yemeğinde 17 korona vakası

Samsun’da yemekli kına gecesi yasak olduğu için misafirlerin bir mekanda ağırlandığı yemekte pozitif ve onların temaslısı 17 vaka ortaya çıktı.

Samsun'da yemekli kına gecesi yasak olduğu için misafirlerin bir mekanda ağırlandığı yemekte pozitif ve onların temaslısı 17 vaka ortaya çıktı. Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı son 48 saatte 4 ailenin korona virüsü nedeniyle sevdiklerinde ayrıldığını belirterek tedbirlere riayet edilmesini istedi.


Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı tarafından ildeki vaka sayılarının artması nedeniyle uyarı niteliğinde bir açıklama yapıldı. Korona virüsüyle mücadele konusunda açıklamalarda bulunan Vali Dr. Zülkif Dağlı, “Samsun Valiliği olarak tüm kamu kurumlarımızla ortak hareket ederek, ilimizde pandeminin son durumunu, vaka seyrini ve bu seyir karşısında almamız gereken önlemleri görüşüp, karara bağlıyoruz. İlimizde bu kararların sonucunda vaka sayısındaki artış ya da düşüşün tamamen halkımızın kurallara uyum düzeyine bağlı olduğunu net olarak söyleyebiliriz. Yani alınan tüm önlemler ancak halkımızın önlemlere uyumuyla güçleniyor ya da zayıflıyor. Kurallara uyuyormuş gibi yapıp, ilk fırsatta maskemizi çıkarıp, sosyal mesafeye dikkat etmeden bir hayat sürdüğümüzde, sadece vaka ve kayıp sayımız artırıyor” dedi.Üzücü örnekler


Vaka yayılımları hakkında üzücü örnekler veren Vali Dağlı, “Üzücü bir örneği yakın zamanda Alaçam ilçemizde yaşadık. korona virüsü bulaşının önlenmesi için yemekli kına gecelerine İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzda yasak kararı aldığımız ilimizde, bir kına sahibimiz, yemek dağıtamadığından, misafirlerinin hepsini topluca dışarıda bir mekânda yemeğe davet etmiş. Bu dikkatsizlikten pozitif ve onların temaslısı 17 vaka ortaya çıktı. Maalesef kurallara uyuyormuş gibi davranıp, uymama yaklaşımı nedeniyle ilimizde vaka sayımız her geçen gün artıyor. Üzülerek söylüyorum ki kayıplarımız da bu manada artış göstermeye başladı. İlimizde son 48 saat içerisinde 4 ailemiz korona virüsü hastalığı yüzünden sevdiklerinden ayrılmak zorunda kaldı. Onları yanımızda ve sağlıklı tutmak elimizde. Verilerin bize ilimizde virüsün aile içinde, çoğunlukla akrabalar arasında daha hızlı yayıldığını gösteriyor” diye konuştu.