İşte Koranavirüs Testi Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
KOVİD-19 // 16 Aralık 2020 Çarşamba 15:16

PCR testleri dünya genelinde korona tedavisi için tercih edilen en güvenilir yöntemlerden olup Covid test yaptırarak hastalığa yakalanıp yakalanmadığımızı öğrenebilmemiz mümkün

İşte Koranavirüs Testi Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Koronavirüs tedavisinde öncelikle hastanın kesin olarak pozitif olup olmadığı sonuçlandırılması gerekmektedir. Bu nedenle de bazı testler uygulanmaktadır. Yapılan testler ile kesin tanı koymak mümkün olmaktadır. PCR testleri dünya genelinde korona tedavisi için tercih edilen en güvenilir yöntemlerdendir. Covid test yaptırarak hastalığa yakalanıp yakalanmadığımızı öğrenebilmemiz mümkündür.

Test yaptırmadan önce bazı belirtileri takip etmek gerekiyor. Yüksek ateş, nefes almada zorluk gibi belirtiler görüldükten sonra gerektiğinde akciğer tomografi sonuçlarına bakılarak test yaptırılabiliyor. Devlet ve özel sağlık kuruluşlarında PCR testi yaptırabilmek mümkün. Bu testler ile hastalığın yayılmasının da önüne geçilebiliyor. Bu açıdan test yaptırmak kendi sağlığımız ve çevremizin sağlığı açısından önem arz ediyor.


Testler Ne Kadar Güvenilir?


Korona tedavisi
için kullanılan testlerin oldukça önemli bir yeri var. Bazı durumlarda covid test ne kadar güvenli olduğu hakkında tartışmalar yaşanabilmektedir. Bunun yanı sıra testlerin süresi de önemli hale geliyor. Genellikle test sonuçları 1 gün sonra öğrenilebiliyor. Bu da hastalığın yayılmasında önemli bir sorun olarak görülüyor.

Testlerin özellikle hastalığın başında bazen yanlış sonuçlara yol açtığı biliniyor. Gerek yanlış sonuçlar vermesi gerekse de test sürelerinin uzun sürmesi yeni test tekniklerinin araştırılmasını gündeme getiriyor. Dünya sağlık örgütünün testlere ulaşımı kısıtlı az gelişmiş ülkeler için hazırlattığı korona virüs testleri genellikle daha hızlı sonuçlar vermekle birlikte doğruluk düzeyi daha düşük olarak bilinmekte.


Koronavirüs Belirtileri Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Korona virüs belirtileri arasında en yaygın belirti yüksek ateş ve nefes darlığı olarak nitelenebilir. Bunun yanında hiç semptom göstermeden hastalığı atlatan kişiler de bulunabiliyor. Bu nedenle de mümkün olduğunca maske ile dolaşmak gerekiyor. Hastalık belirtilerine bakıldığında çeşitli eklem ağrıları, baş ağrısı, göğüs ağrısı yaygın olarak görülebiliyor.

Aynı zamanda hastalarda ishal, genel halsizlik ve deri dökülmeleri de yaygın olmamakla birlikte görülebiliyor. Hastalarda görülen ve bu hastalığa özel olan bir diğer belirti ise tat ve koku almakta yaşanan kayıplardır. Bunların dışında da çok nadir görülen sorunlar ve belirtiler de bulunmakla birlikte genel olarak korona belirtileri bu şekilde görülebiliyor.


Covid 19 Nasıl Yayılıyor?

Hastalık genel olarak hava yolu ile bulaşıyor. Bunun yanında virüs yüzeylere tutunarak hayatta kaldığı için de hastalığın yayılmasında el temizliği de önem arz ediyor. Havada damlacıklar halinde asılı kalan virüsler üst solunum yolları vasıtası ile akciğerlere inerek tahribata neden oluyor. Aynı zamanda ellerimizi sürdüğümüz yüzeylerden ağıza da bulaşabiliyor.

Bu konuda maske mesafe ve hijyen olarak adlandırılan kurallar silsilesi hastalığın yayılmasını engellemede tercih edilen yöntemler arasında. Son günlerde getirilen yasaklar ile hastalığın yayılma hızının önüne geçilmek isteniyor. Toplu alanlarda bulunmak ve maske takmamak hastalığın hızlı bir dağılım göstermesine ve kişiden kişiye bulaşmasına zemin hazırlıyor.
Hastalığın Tedavisi Nasıl Gerçekleştiriliyor?
Hastalığın Tedavisi Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Koronavirüs hastalığı genellikle 2 gün içerisinde belirti göstermeye başlıyor. İki gün ile 14 gün arasında kuluçka süreleri bulunuyor. 14 gün içerisinde hastalığa ait öksürük yüksek ateş gibi belirtilerin ortaya çıkması mümkün oluyor. Tedavi aşaması da hastalığın hafif ya da ağır seyretmesi ile alakalı olarak evde ya da sağlık kuruluşlarında gerçekleştirilebiliyor.

Covid test sonucu pozitif çıkan hastalarda evde tedavide sıklıkla kullanılan bazı ilaçlar ile tedavi sağlanıyor. Bu aşamada korona tedavisi için hastanın direncinin yüksek tutulması için besleyici gıdalar ile beslenmesi kullanması öneriliyor.

Hastalığı ağır seyreden hastaların ise genellikle hastanede kontrol altında tutulması önem arz ediyor. Bu açılardan ağır hastaların solunum yetmezliği durumunda hastanede solunum cihazına bağlandığı da görülen bir durumdur.