YEDAŞ'tan siber güvenlik 'workshop’u
GÜNCEL // 15 Kasım 2018 Perşembe 16:43

YEDAŞ, nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi amacıyla üniversite öğrencileri ile bir araya gelmeye devam ediyor. 19 Mayıs Üniversitesi Siber Güvenlik Topluluğu üyeleri ile Makine Çözümü Workshop düzenledi.

YEDAŞ'tan siber güvenlik 'workshop’u

Yedaş, sektörün en önemli gündem maddelerinden biri olan siber güvenlik alanında hayata geçirdiği “Siber Güvenlik Standardizasyonu” projesinin yanı sıra farkındalık yaratmak amacıyla etkinlikler düzenliyor. Bu kapsamda 19 Mayıs Üniversitesi Siber Güvenlik Topluluğu öğrencileri için “sistemlerdeki zafiyetlerin tespiti ve istismar edilmesi” hakkında bir workshop düzenledi. 15 öğrenci, siber güvenlik zafiyetine sahip eğitim sunucularındaki zafiyetleri keşfetmeye ve bulabildikleri zafiyetlere göre aksiyon almaya çalıştılar. Bu etkinlik sayesinde siber saldırıya açık makinelerin zafiyetlerinin nasıl keşfedileceği ve değerlendirileceğini deneyimlediler. YEDAŞ, ilerleyen dönemlerde sektörde çalışmak isteyen öğrencilerin bu konuda bilgi sahibi olması için tecrübelerini paylaşmaya devam edecek.

Öğrenciler, okulda aldıkları teorik bilgileri workshop ile uygulama fırsatı bulmanın kendilerini geliştirmek açısından çok faydalı olduğunu belirttiler. Çalışmada, makinenin zafiyetlerini ilk tespit eden Berat Uğur Demirkan Birinci; Tolgahan Çelikcan İkinci; Umut Çiçek ve İbrahim Altıkat Üçüncü oldu.