Yakakent'e yeni balıkçı barınakları
GÜNCEL // 14 Ağustos 2018 Salı 18:10

Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, Yakakent ilçesinde bulunan ve yapılması planlanan balıkçı barınaklarında inceleme yapıp, balıkçılar ve bölgede faaliyet gösteren Su Ürünleri Yetiştiricilik Tesisleri yetkilileri ile istişarelerde bulundu.

Yakakent'e yeni balıkçı barınakları

Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubali, 9 Ağustos Perşembe günü Yakakent İlçe Kaymakamı Bahar Kaya  ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Kökduman ile Yakakent ilçesi balıkçı barınağını ziyaret ederek, balıkçı kooperatifi üyeleri ile yaptığı toplantıda ülke balıkçılığıyla ilgili sorunları dinledi.

Kubalı, barınakta bulunan ve mevcut kapasiteyi karşılamayan iskelelerden ikisinin büyütülmesi için yer tahsisi talebi ve ilgili yazışmaların yapıldığını ifade etti.

Kubalı, Samsun-Sinop illeri sınırındaki Kanlıçay’ın denize döküldüğü bölümde Yakakent sınırları içerisinde yapılması planlanan yeni balıkçı barınağı alanında da inceleme yaptı. Bu bölgede kullanılacak yeni barınaktan özellikle Su Ürünleri Yetiştiricilik Tesislerinin ve küçük balıkçılarının faydalanmasının sağlanacağı belirtildi.

Vali Yardımcısı Kubalı ayrıca, denize açılan balıkçı teknelerindeki en büyük sorunlardan birinin, bu tekneler kaynaklı çöp ve atıklar olduğunu, bu atıkların düzenli bir şekilde toplanmasının sağlanması amacıyla; teknelere çöp konteynerlerinin konulması ile ilgili proje yapılması hakkında görüşler alındığını, bu amaçla hazırlanacak proje kapsamında, denize açılan teknelerin evsel ve diğer atıklarının bu konteynerlerde toplanması ve belediyelerce düzenli olarak boşaltılmasının amaçlandığını ifade etti. Kubalı, söz konusu proje hakkında balıkçıların fikir ve görüşlerini de aldı.

Yakakent İlçesinde üretim yapan su ürünleri yetiştiricilik tesisleri yetkilileri ile de görüşen Kubalı, bölgemizde son yıllarda hızla yükselişe geçen yüzer kafeslerde su ürünleri yetiştiriciliğinin yurt içi ve yurt dışı eğitimleri ile desteklenmesi ve geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Bunun için projeler hazırlanması ve üniversitelerle birlikte çalışılarak sektörü ileriye taşımak gerektiğinin altını çizen Vali Yardımcısı, yine bu konuda gelişmiş olan Norveç gibi ülkelere eğitim gezileri düzenlenerek, su ürünleri yetiştiriciliğinde söz sahibi olan ülkelerde yapılan üretimi yerinde görerek sektöre katkıda bulunmak gerektiğini kaydetti.

Yakakent'e yeni balıkçı barınakları