Vezirköprülüler 'Yol ver Ankara' dedi
GÜNCEL // 13 Eylül 2019 Cuma 10:23

Vezirköprülü vatandaşlar, hemen hemen her gün ölümlü ya da maddi hasarlı kazaların meydana geldiği Vezirköprü-Havza karayolunda eylem yaptı. Ellerinde dövizlerle şehrin yöneticilerine ve siyasilerine seslenen vatandaşlar, "Yol ver Ankara" dedi.

Vezirköprülüler 'Yol ver Ankara' dedi

Samsun'un Vezirköprü-Havza karayolu Kızılcaören mevkisinde toplanan vatandaşlar, Ankara'ya seslendi. Yol konusunda uzun yıllardır ciddi problemler yaşadıklarını belirten sözcü Fatih Aktaş, Vezirköprü-Havza karayoluna 'bölünmüş yol' yapılmasını istedi.


MICIR ÖLÜM SAÇIYOR


Vezirköprü-Havza karayolunun yapılmasının defalarca gündeme geldiğini belirten Aktaş, "Her defasında yetkililer, 'Çok yakında müjde vereceğiz, az kaldı, ihalesi oldu' dedi ama bu zamana kadar hiçbir sonuç alınamadı. Her sonbahar aylarında karayolunu mıcırla kaplıyorlar. Mıcır yüzünden birçok sürücü hayati tehlike yaşadı. Yine onlarca aracın camları kırıldı. Bir günde binlerce aracın kullandığı bu yol niçin yapılmıyor? Her seçim dönemi bol bol vaatlerle gelen siyasi irade, bu konuya niçin çözüm bulmuyor?" dedi.


BU SESİ CİDDİYE ALIN


Aktaş; "Siyasi iradeye ülke ortalamasının üzerinde oy veren bir ilçe olarak verdiğimizin karşılığını yatırımlar konusunda hiçbir zaman alamadık. Son seçimde ülkede rekor kırıldı. Bu sesi ciddiye alın. Ülkemizin her köşesine rahatlık ve güvenlik içerisinde gidip gelen, yük ve yolcu taşıyan araçlarımız Havza-Vezirköprü karayoluna gelince yolun tehlikeli ve güvensiz oluşundan dolayı tedirginlik yaşıyorlar" ifadelerini kullandı.


MÜJDELER HAVADA KALDI


Karayolları Genel Müdürlüğü'nce 10 Aralık 2015'te "Havza-Vezirköprü karayolu bölünmüş yol olacak" denildiğini anlatan Aktaş, şunları kaydetti: "Hatta dönemin kaymakamı, 'Vezirköprü-Havza arasına 34 kilometre bölünmüş yol yapılacak, Vezirköprü-Durağan arası virajlı kesimler için 50 kilometre yol yapılacak' diye müjde vermişti. İlçe halkı olarak sesleniyoruz; verdiğiniz sözleri tutun. Yarım kalan yolda her gün can ve mal kayıplı kazalar meydana geliyor. Yolun yapılması için insanların ölmesi mi gerekiyor? Yasalar çerçevesinde tepkimizi ortaya koyuyor ve diyoruz ki, Havza-Vezirköprü bölünmüş yolunu gündeme alın, ilçede turizmin gelişmesine katkıda bulunun. 30 yıldır yapılamayan bu yolu yapın, halkın geleceği ile oynamayın."

Vezirköprü halkına destek olmak için eyleme katılan CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek de, yol sorununu defalarca TBMM'de dile getirdiğini söyledi. Zeybek; "Bu yolda yağışlı-sisli havalarda kazaların yaşandığını ve insanların ölümüne neden olduğunu herkes biliyor. Yol gibi bir altyapının doğal bir hak olduğunun, insanların hizmetine sunulmak için yapılması gerektiğinin bilinci içerisindeyiz" şeklinde konuştu.

Eyleme; Vezirköprü Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Şakir Demirkan, Manifaturacılar Odası Başkanı Önder Erdem, Bakkallar Odası Başkanı Ümit Çörüş, nakliyeci esnafı ve vatandaşlar katıldı.
Vezirköprü ve Havza İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri ile Ladik Jandarma Komando Birliğinden bir timin güvenlik önlemleri aldığı eylem olaysız şekilde sona erdi.

N. Alper CABBAR / hedefhalk.com
Vezirköprülüler 'Yol ver Ankara' dedi