Vali Kaymak: Ayrım yapan bizden değil
GÜNCEL // 24 Eylül 2018 Pazartesi 12:11

Samsun Valisi Kaymak, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin düzenlediği etkinliğe katıldı. Vali Kaymak, "Ülkemizde Alevi ve Sunni arasında bir ayrım yok. Maalesef bazen Alevi kardeşlerimiz ile Sunni kardeşlerimizi ayrı göstererek ülkemizi bölmek isteyenler oluyor. O anlamda lütfen çok duyarlı olalım" dedi.

Vali Kaymak: Ayrım yapan bizden değil
Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından Atakum ilçesinde düzenlenen 'Aşure Günü' programına katıldı. Programda konuşan Vali Kaymak, Kerbela şehitlerinin anıldığı aşure gününde beraber olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Vali Kaymak, " Ülkemizde Alevi ve Sunni arasında bir ayrım yok. Benim inancıma göre Alevilik İslam’ın aşkla yaşanması yoludur. O yönüyle Alevi kardeşlerimizi seviyoruz. Maalesef bazen Alevi kardeşlerimiz ile Sunni kardeşlerimizi ayrı göstererek ülkemizi bölmek isteyenler oluyor. O anlamda lütfen çok duyarlı olalım" dedi.

Kerbela'nın İslam alemi için büyük bir acı olduğunu söyleyen Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, " Geçmişte yaşanan acılarımız, gelecekteki birlik beraberliğimiz adına güzel yönde yardımcı olacak. Aşure bütün renklerin, düşüncelerin birlikteliği anlamına gelir. Damak tadıyla fiili olarak hissettiğimiz aşurenin, bütün dünyanın mutluluğuna vesile olmasını diliyorum. Güzel ülkemizde güzel yarınlar için böyle etkinliklere ciddi manada ihtiyaç var. Yüce Rabbim, Türk Toplumuna geçmişte yaşadığı bu acıları bir daha yaşatmasın." dedi.


BİN KERE MAZLUM OLSAK ZALİMLEŞMEYECEĞİZ


Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Cem Sultan Ermiş, " Çektiğimiz çilelerin, bugünlere gelirken yaşadıklarımızın en büyüğü Kerbela'nın yası için 12 gün boyunca tuttuğumuz oruçlar hak dergahına yazılsın. Yeryüzünde bir daha böyle acılar yaşanmasın. Bugünler duygu yoğunluğu yaşadığımız günler. İmam Hüseyin'in Kerbela'da destan yazdığı sözleri ile sözlerimi tamamlamak istiyorum. Ben zalimlerle varlık içinde yaşamayı alçaklık, zalime karşı gelerek bulacağım ölümü yücelik sayarım. Bin kere mazlum olsak da bir kere zalimleşmeyeceğiz. Lanet olsun yeryüzünün tüm zalimlerine, rahmet olsun yeryüzünün tüm mazlumlarına." dedi.

Vali Kaymak: Ayrım yapan bizden değil