Vali Dağlı, STK Koordinatörlüğü kurdu
GÜNCEL // 10 Ağustos 2020 Pazartesi 14:33

Samsun Valisi Zülkif Dağlı'nın talimatı ile kentte faliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluş temsilcilerinin sorunlarını, ihtiyaçlarını ve bilgi edinmelerine olanak sağlayacak STK Koordinatörlüğü kuruldu. Vali Dağlı, ortak akıl vurgusu yaptı.

Vali Dağlı, STK Koordinatörlüğü kurdu

Samsun Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Valilik bünyesinde Sivil Toplum Kuruluş(STK) Koordinatörlüğü'nün kurulduğu bildirildi. Açıklamada, kent genelinde kurulan birçok STK'nın bütçe yetersizliği ve çeşitli nedenlerle tabela kuruluşuna dönüştüğüne dikkati çekilerek, çözüm odaklı,  hızlı ve etkin bir çalışma modeliyle tüm alanlarda sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ve dayanışma içinde faaliyetlerini sürdürebilmeleri için koordinatörlüğün kurulduğu belirtildi.


DAĞLI'NIN TALİMATI İLE KURULDU


Samsun Valililiği STK Koordinatörlüğü'nün sivil toplum kuruluşlarının tecrübelerini paylaşmak, ortaya çıkan sorunların çözümünde işbirliği, güç birliği ve akıl birliği ortamı ve iklimi oluşumuna destek vermek, kamu ve sivil toplum kuruluşları arasındaki önyargı ve mesafeyi ortadan kaldırarak birlikte proje bazlı çalışma yeteneği kazandırmak, ihtiyaç duydukları kamu desteğinde bürokratik uygulamalar konusunda yardımcı olmak ve esnek bir destek mekanizması geliştirilmek amacıyla Vali Zülkif Dağlı'nın talimatı ile kurulduğu ifade edildi.


DAYANIŞMA GÜÇLENECEK


STK Koordinatörlüğünün kurulması ile ilgili açıklamalarda bulunan Vali Zülkif Dağlı, “STK’lar ile devletimizin gücünü nasıl birleştirebiliriz düşüncesiyle yola çıkarak Samsun Valiliğimiz bünyesinde STK Koordinatörlüğünü kurduk. STK’larımız her türlü sorun, ihtiyaç ve bilgi edinme gibi konularda bu birime başvurabilecektir. İhtiyaç duydukları bürokratik uygulamalar konusunda STK’larımıza yardımcı olacağız. Yerel, ulusal ve küresel sorunlarla ilgili çözüm ve fikir üretilmesi noktasında STK’larımız ile birlikte eğitim ve çalıştaylar düzenlenmeyi planlıyoruz. Bu birim ile kamu kurumlarıyla STK’lar arası yardımlaşma ve dayanışmayı güçlendirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Sivil Toplum Kuruluşları Koordinatörlüğü Samsun Valiliği'nin 1.katında hizmet vermeye başladı.