Türkiye sekülerleşme konferansı
GÜNCEL // 11 Aralık 2019 Çarşamba 21:07
Türkiye sekülerleşme konferansı

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) “Türkiye’de Sekülerleşme Süreci Tercih Mi Zorluk Mu” konulu bir konferans düzenlendi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) “Türkiye'de Sekülerleşme Süreci Tercih Mi Zorluk Mu” konulu bir konferans düzenlendi.


OMÜ İlahiyat Fakültesi Prof. Dr. Hasan Katipoğlu Konferans Salonunda düzenlenen konferansın konuşmacısı Aksaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Dr. Öğr. Üys. Volkan Ertit oldu. Sekülerleşme ile ilgili çalışmalarından bahseden Ertit, sekülerleşme hakkında Türkiye bazında bilgiler verdi ve çalışmalarını aktardı.“Ben ne zaman Türkiye sekülerleşiyor desem, seküler kesimin tüyleri diken diken oluyor”


Sekülerleşme konusunun çok farklı düşünüldüğünü belirten Dr. Volkan Eritit, “Sekülerleşme 'dinsizleşme' demek değildir. Dinsizleşmek bir şeyin yok olması demek. Ancak sekülerleşme bir şeyin gücünün azalması demek. Eğer şişede 1 litre su varsa bunun yarısını döktükten sonra şişede yarım litre su kaldığında su bitti der miyiz? Demeyiz. Su azaldı mı azaldı işte sekülerleşme de böyle bir şey. Özellikle seküler kesimin, ben ne zaman Türkiye sekülerleşiyor desem tüyleri diken diken oluyor. Çünkü sekülerleşmeyi laiklik ya da laikleşme ile karıştırıyorlar. İkisi farklı şeyler. Laiklik dediğiniz şey devlete ait bir sıfattır bu ilkokul 4. sınıf bilgisi. Din ve devlet işlerinin ayrılması devletin kendisine ait alanlarda; hukuk, sağlık, eğitim gibi bu ve buna benzer alanlarda herhangi bir doğaüstü öğretiyi öncelememesine biz laiklik diyoruz. Sekülerleşme ise size ve topluma ait bunların ikisi farklı şeyleri niteliyor. O nedenle bir devlet gün geçtikçe laiklikten uzaklaşırken yani devlet daha dindarlaşırken aynı şekilde toplum dinden uzaklaşabilir. Toplum ve devlet aynı noktada ilerlemek zorunda değildir. O nedenle sekülerleşme laikleşme değildir” ifadelerini kullandı.