Terme ve Salıpazarı afet kapsamına alındı mı?
GÜNCEL // 6 Eylül 2019 Cuma 09:34

Samsun'un selden zarar gören ilçeleri Terme ve Salıpazarı genel afet kapsamına alınmadı ancak yapıları zarar gören vatandaşlar bireysel olarak "afetzede" sayıldı

Terme ve Salıpazarı afet kapsamına alındı mı?

Samsun'un un selden zarar gören iki ilçesi Terme ve Salıpazarı'nın beklediği yanıt İçişleri Bakanlığı'ndan geldi. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, her iki ilçeyi de genel afet kapsamına almadı. Ancak Başkanlık sel felaketini "genel hayata etkili" olarak kabul ederek, yapıları hasar gören vatandaşları afetzede kabul etti. Yapıları zarar görmeyen, özellikle tarım ürünleri zarar gören vatandaşlar ise afet dışı kaldı.  

Samsun Valiliği'nce konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "İlimiz Salıpazarı ve Terme İlçelerinde 23.08.2019 tarihinde meydana gelen sel afeti,  İçişleri Bakanlığımız Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca  "Genel Hayata Etkili"  sayılmış,  afet sebebiyle yapıları hasar gören vatandaşlar ise afetzede kabul edilmiştir.
‪       
İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya konuya hızlı ve etkin bir şekilde müdahale etmesinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.
Hasar tespit çalışmaları hızlı bir şekilde devam etmektedir" denildi