Tarihi Kentler Birliği'nde Havza Konakları konuşuldu
GÜNCEL // 21 Temmuz 2018 Cumartesi 14:42

Ordu'nun Ünye ilçesinde düzenlenen Tarihi Kentler Birliği Toplantısında Havza Konakları konuşuldu.

Tarihi Kentler Birliği'nde Havza Konakları konuşuldu

Ünye Belediyesinin ev sahipliğinde iki gün sürecek toplantının açılışı, ilçedeki bir otelde gerçekleştirildi.

Ordu Vali Yardımcısı Ekrem Ballı, burada yaptığı konuşmada, Tarihi Kentler Birliğinin önemli bir misyonu olduğunu söyledi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Nihat Çiftçi, şehirleri değerli kılanın, tarihi miraslar olduğuna işaret etti.

ÇEKÜL Vakfı tarafından yapılan sunumda tarihi Havza Konaklarının restorasyonu için çalışmaların başladığı ve kısa sürede konu ile ilgili projelerin hazırlanacağına değinildi.

Konuşmaların ardından Tarihi Kentler Birliği kuruluşunun 18. yılı dolayısıyla pasta kesildi, yemek ikram edildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Sivas Belediye Başkanı Mimar Sami Aydın, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve üye belediye başkanları katıldı.

Toplantı sonrası bir açıklama yapan Havza Belediye Başkanı Murat İkiz birliğin misyonun tarihi ve kültürel mirasları yaşatmak olduğunu belirterek "Bu mirası gelecek nesillere taşıyacağız. Tarihi Kentler Birliği ve ÇEKÜL Vakfımızın çalışmaları şehirlerimizi kıymetli hale getirdi. 18 yıldır yurt dışında ve yurt içinde önemli çalışmalara imza atan Tarihi Kentler Birliğinin bir üyesi olmaktan onur duymaktayım. Düzenlenen toplantıda ilçemiz adına önemli konular gündeme geldi. İnşallah kısa sürede ilçemizde bulunan 5 adet tarihi Havza konağı için proje hazırlanacak ve konakların restorasyonuna başlanacak" dedi.

Tarihi Kentler Birliği'nde Havza Konakları konuşuldu