Tarihi değirmen turizme kazandırılacak
GÜNCEL // 13 Nisan 2018 Cuma 10:39

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, yaklaşık 150 yıllık olan ve geçtiğimiz aylarda bir bölümü çöken tarihi su değirmeninin aslına uygun olarak restore edilerek turizme kazandırılacağını belirtti. İkiz, hazırlanan projenin Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'na teslim edildiğini belirtti.

Tarihi değirmen turizme kazandırılacak

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, Samsun - Ankara Karayolu Ereli Kavşağı'nda bulunan tarih Göbeçioğlu su değirmeninin aslına uygun olarak restore edilerek, yanına restoran ve dinlenme tesisleri kurularak ilçe turizmine hizmet edecek bir hale getirileceğini belirterek; “2014 yılında Büyükşehir Yasası ile mülkiyeti belediyemize geçen ve geçtiğimiz aylarda bir bölümü çöken Samsun Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulunun 31 Mayıs 2012 tarih ve 406 Sayılı kararı ile taşınmaz kültür varlığı olarak tescillenen Göbeçioğlu su değirmeninin aslına uygun olarak restore ederek turizme kazandırmak için çalışmalarımıza başladık” dedi.

İkiz, kültürel varlıkların yaşatılarak geleceğe aktarılmasının önemine değinerek; “Toplumların varlıklarını sürdürmesi tarihi ve kültürel miraslarının korunmasıyla mümkündür. İlçemizin sahip olduğu tarihsel geçmişin simgelerini yaşatmak ve geleceğe taşımak hepimizin görevidir. Değirmenin aslına uygun olarak yeniden hayat bulması yönünde, Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda, bu tarihi değerimiz yeniden hayat bulacak” diye konuştu.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, hedeflerinin değirmeni çalışır hale getirerek ziyaretçilere güzel ve otantik bir ortamda hizmet verebilecek bir tesis kazandırmak olduğuna değindi.

İkiz, hazırlanan projenin yaklaşık 1 milyon 600 bin lira maliyetine olduğunu belirterek; “Hazırladığımız projemize finans sağlamak amacı ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Samsun Yatırım Ofisi'nde Genel Sekreter Mevlüt Özen’e teslim ettik” dedi.

Tarihi değirmen turizme kazandırılacak