Sinop Nükleerde  Vurgun Iddiaları
GÜNCEL // 24 Haziran 2015 Çarşamba 00:00

Japonların yapacağı Nükleer santralin maliyeti kafaları karıştırdı. Japonlar Sinop’taki santralin maliyetinin 16 milyar.

Sinop Nükleerde  Vurgun Iddiaları

Türkiye ise 22 milyar olduğunu söylüyor. Aradaki 6 milyar dolarlık farkın kimin cebine gideceği ise merak ediliyor…

Japon gazetesi Sinop nükleer santralinin 16.3 milyar dolara mal olacağını duyurdu. Daha önce 22 milyar dolara yapılacağı tahmin edilen proje için ortaya çıkan 6 milyar dolarlık fark kafaları karıştırdı.

Japonya’da yayımlanan Nikkei gazetesi, Sinop’ta inşa edilecek nükleer santralin maliyetinin 16.3 milyar dolar olacağının tahmin edildiğini ve inşaatta Japon ve Fransız şirketlerin yanı sıra iki veya üç tane Türk şirketinin yer alacağını belirtti.

Türkiye’nin ikinci nükleer santrali olacak Sinop Santrali’nin maliyeti daha önce 22 milyar dolar olarak öngörülmüştü. Santrali yapacak konsorsiyum Japonya, Fransa ve Türkiye’den oluşuyor. Türkiye’den kamu adına Elektrik Üretim AŞ hissedar olacak.

ORTAKLAR KİM OLACAK?

Santralin 2 trilyon yen, yani yaklaşık 16.3 milyar dolarlık maliyetinin yüzde 2025’inin inşaattan oluştuğu tahmin edildi. Kısa süre içinde kurulması beklenen proje yönetim şirketinde Mitsubishi Heavy Industries hissedar olacak. İnşaatta ise Japonya’da Taisei ve Obayashi şirketleri rol alacak. Fransız inşaat şirketi Bouygues ve iki veya üç Türk şirket Japon şirketlerle rtaklık kuracak.

AKKUYU’YA 20 MİLYAR DOLAR

Türkiye’nin ilk nükleer santrali ise 20 milyar dolarlık yatırımla Rusya tarafından Mersin Akkuyu’ya yapılacak.