Santral için provokasyon uyarısı
GÜNCEL // 18 Kasım 2020 Çarşamba 12:10
Santral için provokasyon uyarısı

Çarşamba'da yöre halkının hassasiyetinden yararlanmak isteyen bazı grupların provokasyon ihtimali de gündeme geldi

Samsun'un Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesinde kurulan Biyokütle Enerji Santrali'nin yargı kararlarıyla devamına karar verilirken, yeniden oluşturulan bilirkişi heyeti bugün santral bölgesinde inceleme yapacak. Ancak bölgede eylem yapılacağıyla ilgili provokasyon uyarısı da geldi. Güvenlik güçleri alarma geçti.

Oltan ve Köleoğlu Enerji (OKE) tarafından Çarşamba’da yapımı devam eden biyokütle enerji santralinin çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Danıştay 6. Dairesi'nin daha önce yerel mahkeme tarafından yetersiz bilirkişi görüşü ile faaliyetinin durdurulması sonrası 'yeniden bilirkişi oluşturulması' yönündeki talebini yerine getiren yerel mahkeme, bugün yeni heyet ile bölgede inceleme yapmaya geliyor. Bilirkişi heyeti santral bölgesinde inceleme yapacak ve nihai kararını 3. İdare Mahkemesi'ne rapor halinde sunacak.


Ancak bilirkişi heyetinin görevini yapması sırasında yöre halkının hassasiyetinden yararlanmak isteyen bazı grupların eylem hazırlığında olduğuyla ilgili gelen iddialar üzerine güvenlik güçleri de alarm durumuna geçti. Bazı radikal grupların da çevreci gibi provokasyon amaçlı olarak Samsun'a geleceği önü sürülürken, güvenlik güçlerinin yaptığı istihbarat çalışmalarında sözde çevreci olarak lanse edilen marjinal örgütlerden Karadeniz gruplarına çağrı yapıldığı iddia edildi. Marjinal grupların bilirkişi heyetinin incelemesini manipüle etmek için yöre halkının arasına sızarak provokasyon yapacağı iddiaları bölgeyi hareketlendirdi.

Bilirkişi heyetinin geldiği gün yapılması planlanan eylemin ve protesto gösterilerinin 'mercek altına alınması' gerektiği düşünülürken, Samsun'da en üst düzeyde önlemlerin alınacağı ve bir provokasyona izin verilmeyeceği öğrenildi. Biyokütle enerjiyi tamamen ters yüz ederek algı yaratmaya çalışanların oluşturmak istediği kaos ve kargaşaya vatandaşın ilgi göstermemesi istenirken, bilirkişi heyetinin 'incelemesini yaparak' etki altında kalmadan kararını vermesi için önlemlerin alınacağı ifade edildi.