‘Samsun’u her alanda Süper Lig’e taşıyalım’
GÜNCEL // 17 Nisan 2018 Salı 17:00

Samsun Valisi Osman Kaymak, Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi Şehit Ömer Halis Demir Çok Amaçlı Salon’da düzenlenen sergi açılışı, konferans ve Turizm İstişare Toplantısı'na katıldı

‘Samsun’u her alanda Süper Lig’e taşıyalım’

Vali Kaymak toplantıda yaptığı konuşmada, “Bugün burada turizm istişare toplantısı gerçekleştireceğiz. Bu toplantıda Samsun’un turizmini masaya yatıracağız. Turizm sektörü gerçekten bacasız fabrika denilen bir sektör. Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız 2023 hedefleri olarak 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir hedefi koymuştur. Türkiye olarak bu hedefe ulaşmak için yoğun çalışmamız lazım. Samsun büyük potansiyeli olan fakat bunu her alanda çok iyi kullanamayan bir il. Bu alanlardan biri de turizm konusu. Turizm de çok geniş imkanlara sahibiz ama bunu çok iyi kullanamadığımızı düşünüyorum. Ama artık bunu kullanmak için çok iyi zamana ulaşmış durumdayız. O çerçevede bu tür toplantılar bizi geleceğe taşıyacak, Samsun kabuğunu kıracak ve bu sayede sıçrama yakalayacaktır. Bu toplantıyı önemsiyorum ve bu tür toplantıların bundan sonra da devam etmesini diliyorum.

Samsun kendini iyi tanıtamadığı için çevre il ve ilçeler turizmden bizden çok daha iyi pay alırken, biz bundan istediğimiz ölçüde yararlanamıyoruz. Krasnador’a başlatılan direkt uçak seferleri çok önemli. Bu seferleri sadece turizm anlamında düşünmüyoruz.  Aynı zamanda bu seferler ticaret hacmimizin artmasına da katkı yapacaktır. Turizm ve ticaret iç içe konular. Ortadoğu ülkelerinden yapılacak direkt uçuş seferleri için  de yoğun çalışmalarımız var. Direkt uçuşlar en yakın zamanda Kuveyt’ten başlayacak. Bu konuda Sayın Sağlık Bakanımızın da girişimleri var. Türk Havayollarının Arabistan, Kuveyt veya Lübnan’dan direkt seferlerin yapılması konusunda çalışmalarımız var. Tabi ki, bu işler biraz arz talep meselesi. Türk Havayolları diyor ki, ben sana sefer koyacağım ama sen uçağı doldurabilcek misin? diyor. İşte sorun burada. Samsunlu geleceğine sahip çıkacak. Bu kadar çaba sarf edip hep birlikte el ele verirsek biz bu sorunu çözeriz” dedi.

 


EL BİRLİĞİYLE SÜPER LİG’E!

 


Sporda olduğu gibi seyirci olmamamız gerektiğini söyleyen Vali Osman Kaymak, “Samsunspor da bölgenin tanıtımı acısından bizim ortak değerimiz. Samsun geçmişte 30 sene Süper Lig’de kalmış. Ama biz uzaktan seyreder de elimizi taşın altına koymazsak, kusura bakmayın, Samsunspor da hiç istemeyiz ama belki alt liglere düşer. O anlamda takımımıza ilimize sahip çıkalım. Coğrafya diyor ki size sen bölgenin liderisin, Amiral Gemisi’sin diyor. Ama bizler öyle değiliz arkadaşlar. Kusura bakmayın ben Samsun’a yeni atanmış bir vali olarak bunu kabullenmiyorum. Samsun da bunu kabullenmesin. İnşallah hep birlikte el birliği, gönül birliği yapalım Samsun’u turizmde, ticarette, istihdamda, sanayide Samsunspor özelinde her alanda Süper Lig’e taşıyalım.  Samsun’un görevi bu. Çevre iller bizden bunu bekliyor. Samsun gerçekten sahip olduğu Allah’ın verdiği bu lütfu, bu coğrafi güzellikleri çok iyi kullanırsa hem kendisine, hem de ülkemize büyük değer katacak, daha çok üretecek güçlü Samsun, güçlü Türkiye oluşturacaktır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

Vali Kaymak konuşmaların ardından, Turizm İstişare Toplantısı'nda bir konferans gerçekleştiren ETS Tur Kültür İşleri Müdürü Serdar Eşmeli'ye Vezirköprü semaveri hediye etti. Daha sonra Vali Kaymak'ın başkanlığında Turizm İstişare Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantı Vali Yardımcısı Recep Yüksel, İlçe Kaymakamları, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Sekreteri Mevlüt Özen ve Turizm Sektör Temsilcileri katıldı.

Konferans ve istişare toplantısı öncesi sanatçı Birol Sel'in emek ve sanatı buluşturduğu tablolarının yer aldığı sergiyi gezen Vali Kaymak, eserleri inceleyerek, Birol Sel'den bilgi aldı.
Konferans ve istişare toplantısı öncesi sanatçı Birol Sel'in emek ve sanatı buluşturduğu tablolarının yer aldığı sergiyi gezen Vali Kaymak, eserleri inceleyerek, Birol Sel'den bilgi aldı.