Samsun'da şok Corona raporu
GÜNCEL // 31 Mart 2020 Salı 16:20
Samsun'da şok Corona raporu

Samsun Tabip Odası dün yazılı bir açıklamayaparak Samsun'daki coranavirüs salgınını değerlendirdi. 17 Mart itibarıyla Salgın nedeniyle Salgın Takip Kriz Masası oluşturulduğunuve bu masada durumun değerlendirildiğinin ifade edildiği açıklamada Samsundaki rakamlara da yer verildi. 

Samsun'da 400 Hasta Var

Samsun'daki  hastanelerdeki coronaviris taşıyan hastasayısıylailgili olarak, "Kesin ya da şüpheli/olası Covid-19 tanısıyla yatırılarak izlenen/tedavi edilen sayısı 400' e yakın olduğu tahmin edilemektedir. Samsun'da günlük yapılan test sayısıyla ilgili kesin bilgi alınamamaktadır. Ancak testlerin tek bir noktadan çalıştığı düşünüldüğünde; günlük en fazla 600 testin yapılabileceği öngörülmekte, Samsun içinse bu sayının  günlük bir kaç yüz  civarı olduğu tahmin edilmektedir. Alınan numunelerden ancak iki gün sonra sonuç alınabilmektedir. Salgın kontrolünde en önemli husus, vakaların tespiti ve hızlı ve etkin şekilde izole edilmesidir. Ancak böylelikle salgın zincirinin kırılması ve salgın hızının düşürülerek sağlık hizmetlerinde tıkanmanın önüne geçilebilecektir. Salgınla mücadelede en önemli  kriter olan test sayısı ne yazık ki arzu edilen sayıların çok altında seyretmektedir" denildi.


Sağlık Çalışanları Tedavide

Covit-19 salgınında sağlık çalışanlarının da risk altında bulunduğu ifade edilen Samsun Tabib Odası raporunda, "Yine kesin ya da şüpheli/olası Covid-19 tanısıyla yatırılan izlenen 5'i hekim olmak üzere toplam 15 sağlık çalışanı vardır" ifadeleriyle 5'idoktor toplam 15 sağlık çalışanının pozitif vaka olarak takiplerinin yapıldığı aktarıldı. 

Hastanelerin Durumu

Samsun'da coronasalgını nedeniyle iki önemli hastanenin önemli görev üstlendiğini ifade eden Tabib Odası raporunda ayrıca, "Eğitim ve Araştırma Hastanesi salgında hastaların ağırlıklı toplanma merkezi olarak görülmektedir. Vakaların ağırlıklı olarak toplandığı bir diğer merkez OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesidir. İki merkez arasında Eğitim Araştırma Hastanesi daha hazırlıklı ve organize görüntü vermektedir.Bir çok merkezden, temizlik ve dezenfeksiyon hizmetlerinde çalışan, bir kısmı görevlendirme olduğu düşünülen, personelin  hizmet içi eğitimlerinin eksiklikleriyle ilgili geri bildirimler alınmıştır. Bu hem personelin kendisi hem de çevresi için tehlike oluşturmaktadır. Gün itibarıyla,  Eğitim Araştırma Hastanesi'nin kapasitesi,  kesin ya da şüpheli/olası Covid-19 tanısıyla yatırılan hastalardan dolayı yüksek doluluk yaşamaktadır. Aynı durumun OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi için de kısa süre içinde görüleceği aşikardır. İlerleyen günlerde dolulukla ilgili sürecin artarak devam edeceği düşünülmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Sağlık Çalışanına Test!
Sağlık personellerine rutin Kovit-19 testlerinin yapılma zorluklarına da değinilen raporda şunlar kaydedildi: "Hastane ortamlarında çalışan hekim ve sağlık personeline test yapılmasında sorunlar yaşanmaktadır. Sağlık Bakanlığın değişen algoritmaları ve bunların uygulamaya sokulmasındaki gecikmeler nedeniyle zorluklar yaşanmakta, meslektaşlarımızın bu konudaki endişeleri bir türlü giderilememektedir"