'Samsun'da ekolojik tahribat var'
GÜNCEL // 08 Kasım 2018 Perşembe 12:18

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca, "Çevre ve doğa ihlallerine ilişkin açılan davalarda maalesef hukuk bir şekilde yok sayılmakta, mahkeme kararları uygulanmamakta. Tahribat geri dönülmez noktaya geldiğinde verilen yürütmeyi durdurma kararının da hiç bir anlam ifade etmiyor" dedi

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, ekolojik sorunlar hakkında bilgi almak ve değerlendirmelerde bulunmak üzere geldiği Samsun'da, CHP Kurupelit Yat Limanı, Balıkçı Barınağı ve Lojistik Köyü ziyaret etti.

Ziyaretleri sonrasında CHP Samsun İl Başkanlığı'nda toplantı düzenleyen Karaca, Samsun'un sahil şeridinde bulunan balıkçı barınağı ve yat limanı yapılarının usulüne uygun olmadığı ifade etti. 
CHP'li Karaca, "Devletin lojistik köyün yapılabileceği yollara tren yollarına havalimanına ve karayoluna en yakın bölgede bu lojistik köyün yapılacağı ve aslında da amacına en iyi şekilde hizmet verebileceği büyük bir alan var. Ama devlet kendi mülkünü bir şirkete 49 yıllığına kiraya vermiş" diye konuştu.


ÇOCUKLARIMIZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ


"Çocuklarımıza yaşanabilir bir Türkiye bırakmanın yol haritasını ve çizgisini birlikte oluşturacağız" diyen Genel Başkan Yardımcısı Karaca, "Çevre ve doğa ihlallerine ilişkin açılan davalarda da maalesef hukuk bir şekilde yok sayılmakta, mahkeme kararları uygulanmamakta. Tahribat geri dönülmez noktaya geldiğinde verilen yürütmeyi durdurma kararının da hiç bir anlam ifade etmediğini görüyoruz" dedi.


O GÜZELİM SAHİL YOK EDİLMİŞ


"Biz balıkçı barınağına karşı değiliz" diyen Karaca, "Samsun Çevre Platformu'nun bize sunduğu bilgi ve belgelerden de anlaşılacağı üzere bilimin, aklın ve mühendisliğin hiçbir şekilde işin içine katkı vermediği, hiçbir etüt ve ön çalışma yapılmadığı tamamen Karadeniz'in yapısına uygun olmayan bir barınağın aslında Samsun’daki yaklaşık 40 kilometrelik sahil şeridine ve kumsala nasıl zarar verdiğini yerinde gördük" ifadelerini kulllandı. Karaca, "Yapılan dalgakıran, dolgular yeterli gelmemiş. O güzelim sahil yok edilmiş" dedi.


LOJİSTİK KÖY LİMANA ULAŞMIYOR


Gülizar Biçer Karaca şöyle devam etti; "Demiryolu ve karayolu olduğu iddia edilmekte ancak bizzat gidip kendim gördüm inanın demiryolu olarak otların içerisinde beş metrelik bir ray görebildim. Diğer alanlardaki raylar sökülmüş ve demiryolu kullanılamaz halde. Tokat yolu adı altında bir bağlantı yolundan bahsediliyor bizde o yoldan geçtik ama bağlantı yolunun devamı yok. Şimdi soruyorum bu lojistik köy limana nasıl ulaşacak?"