Samsun'da 85 yaş üzeri aşılama başlıyor
GÜNCEL // 21 Ocak 2021 Perşembe 09:27

Sağlık çalışanlarının ardından 85 yaş üzeri vatandaşların aşılanmasına bugünden itibaren başlanacak. 85 yaş üzerindeki kişiler nasıl aşı olacak?

Samsun'da 85 yaş üzeri aşılama başlıyor
Tüm Türkiye'de olduğu gibi Sasun'da da kovid-19 aşılamasının ikinci etabı başlıyor. Sağlık çalışanlarının ardından 85 yaş üzeri vatandaşların aşılanmasına bugünden itibaren başlanacak. 

85 yaş üzeri vatandaşlar tüm sağlık kuruluşlarına giderek aşılarını yaptırabilecekler. Sağlık kuruluşlarına gidemeyenler ise randevu alarak evlerinde aşı olabilecekler. Ayrıca 85 yaş üzeri vatandaşların yaşadığı evlerde ikamet eden 65 yaş üzeri vatandaşlar da bu kapsamda aşı olabilecekler.

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Aşı olmak isteyen 85 yaş üzeri vatandaşlarımız ALO 182 hattını arayarak ya da MHRS uygulamalarından randevu oluşturarak başvurularını yapabilirler Başvurular sistem üzerinden takip edilecek ve aşı ekiplerimiz vatandaşlarımızın aşılarını evlerinde yapacaklardır" denildi. 

Ayrıca İl Müdürü muharrem Ali Oruç da sosyal medya hesabından, "Bugünden itibaren 85 yaş üzeri kişiler ve aynı hanede yaşayan 65 yaş üzeri olanlar sisteme yüklenmiştir.Tüm sağlık kuruluşlarında covid-19 aşısı yapılmaktadır. Sağlık kuruluşuna gelemeyecek vatandaşlarımız RANDEVU alarak evlerinde aşıları yapılacaktır." ifdelerini kullandı.

21 Ocak Perşembe günü sabah saatlerinde toplam aşı yapılan vatandaşların sayısının 1 milyon 55 bin kişiyi geçtiği açıklandı.