Samsun İnsani Gelişme Endeksinde 11. sırada
GÜNCEL // 25 Şubat 2021 Perşembe 11:58

İnsani Gelişme Vakfı'nın (İNGEV) yaptığı Büyükşehirler araştırmasında Samsun 30 büyükşehir arasında 11. sırada yer aldı.

Samsun İnsani Gelişme Endeksinde 11. sırada
İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) nın yaptığı Büyükşehirler araştırmasında Samsun 30 büyükşehir arasında 11. sırada yer aldı. 

Yapılan çalışmada yerel ölçekte hizmet karşılaştırmalarının eşitliğini sağlamak amacıyla, büyükşehir belediyelerinin bulunduğu iller değerlendirildi. 

Yönetişim ve Saydamlık, Sosyal Yaşam, Eşitsizliklerle Mücadele, Nitelikli Eğitim, Sürdürülebilir Çevre ve Enerji, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Sağlıklı Yaşam, Uluşım ve Erişilebilirlik ve Sürdürülebilir Ekonomi alanlarında Büyükşehirlerin değerlendirildiği çalışmada Samsun bir çok konuda ilk onun dışında kaldı. 

Samsun, Yönetişim ve Saydamlık endeksinde 9. sırada, Eşitsizliklerle mücadel endeksinde 6. sırada, Sağlıklı Yaşam endeksinde 8. sırada , Ulaşım ve erişilebilirlik endeksinde 4. sırada yer aldı. 

Çalışmada 21 Farklı senaryo üzerinde Belediyelerin farklı merkez birimlerine yapılan 4 binin üzerinde arama ile alınan sonuçlar birleştirildi. 

Ana endeks sonuçlarına göre, 48,1 puan toplayan Samsun, 11. sırada yer aldı. İstanbul 65,7, Ankara 60,6, İzmir 59,3 puanla üçüncü sırada yer aldı. 

Muğla, Antalya, Eskişehir, Bursa, Denizli, Sakarya ve Kocaeli'nin de arkasında kalan Samsun 11. sırada yer aldı. Karadeniz bölgesi büyükşehirlerinden Trabzon 17, Ordu ise 22. sırada kendisine yer buldu.