Şahin Dağları'nda pazar günü eylem var
GÜNCEL // 13 Eylül 2019 Cuma 09:53

Kanadalı bir şirket, Tüprag ortaklığında Havza ve Kavak arasında kalan Şahin Dağları'nda altın arama çalışması başlattı. Sosyal medya üzerinden örgütlenen çevreci vatandaşlar, 15 Eylül pazar günü "Şahin Dağları'nda Altın Aramaya Hayır" eylemi yapmaya hazırlanıyor

Şahin Dağları'nda pazar günü eylem var

Samsun'un Havza ve Kavak İlçeleri arasında kalan Şahin Dağları'nda altın arama çalışmalarına başladığı ortaya çıkan Kanadalı Eldorado Gold Corporation'ın Türkiye'deki uzantısı Tüprag Metal Madencilik'in, toplam 6 bölgede altın arama ruhsatı aldığı belirlendi.

Kavak İlçesi Başalan Köyü'nde Tüprag tarafından ağaç kesimi başlarken, Şahin Dağları'ndaki bin 975 hektar alanda yapılacak çalışmanın 2024 yılına kadar süreceği öğrenildi.


ÇEVRECİLER ÖRGÜTLENİYOR


Geçtiğimiz hafta SAMÇEP Dönem Sözcüsü Mehmet Özdağ ve üyeleri tarafından Kavak'ta ağaç katliamının yapıldığı köye ziyaret gerçekleştirilirken, Samsun'daki çevreci vatandaşların da sosyal meyda üzerinden örgütlendiği ve eylem hazırlığında olduğu öğrenildi.


PAZAR GÜNÜ TOPLANACAKLAR


Çevreci vatandaşlar, 15 Eylül Pazar günü Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yaptıktan sonra araçlarla Kavak Başalan Köyü'ne gidecek oradan Şahin Dağları'na yürüyüş yaparak, "Şahin Dağları'nda Altın Aramaya Hayır" eylemi gerçekleştirecek. Çevreci Saydam Bayram, "Samsun halkı olarak sosyal medya üzerinden örgütlendik ve Pazar günü şehrimizde hiç bir sivil toplum örgütünün görüşü alınmaksızın yapılacak olan 'altın arama işine hayır' demek için toplanma kararı aldık. Çevre katliamına asla izin vermeyeceğiz" dedi. 

N. Alper CABBAR / hedefhalk.com