Plazma bağışçılarına berat
GÜNCEL // 6 Mayıs 2020 Çarşamba 23:05
Plazma bağışçılarına berat

Osman Kaymak, dünya çapında hızla yayılan ve ülkemizi de etkisi altına alan Kovid-19 hastalığı ile mücadele döneminde, hastalıkla karşılaşmış, başarılı bir tedavi sonrası sağlığına kavuşmuş olan ve büyük bir kahramanlık, yardımseverlik ve sosyal sorumluluk örneği göstererek hiçbir karşılık beklemeksizin immün plazma bağışlayan Doktor Burcu Ayvaz, Polis Memuru Zafer Şahin Gülcan ve İmam Hatip İsa Ali Musaoğlu'nu İmmün Plazma Bağışcısı Beratı vermek üzere makamında kabul etti.

ÖNLEMLERE UYALIM

İmmün Plazma Bağışcısı Beratı Töreninde bağışçılar adına konuşma yapan Doktor Burcu Ayvaz, “Samsun-Çarşamba Havalimanında doktorluk yapmaktayım. İstanbul Havalimanına geçici görevli olarak gittiğimde ekip olarak özverili bir şekilde çalışırken Kovid-19 virüsünü kaptım. Virüsü kaptıktan sonra 35 günlük bir karantinanın ardından hastalığı atlattım. Tamamen iyileştikten sonra Samsun İl Sağlık Müdürlüğümüz ile iletişime geçerek immün plazma bağışında bulundum. İmmün plazma bağışında bulunduğum için kendimi çok şanslı ve mutlu hissediyorum. Tanımadığım bir veya birkaç hastanın şifa bulmasına vesile olabileceğim. Hepimiz, zor bir süreçten geçiyoruz. Bu süreç umarım bir an önce sonuçlanır. Halkımıza buradan şunu tavsiye edebilirim. Önlemlere mümkün olduğunca uyalım ve evde kalalım.” dedi.


VALİ'DEN PLAZMA ÇAĞRISI
Vali Osman Kaymak, “Değerli arkadaşlar, biliyorsunuz koronavirüsle mücadelemize ara vermeden devam ediyoruz. İmmün plazma tedavisi ile daha önce bu hastalığı geçiren vatandaşlarımızın plazma bağışı alınarak, mevcut hastalara aktarılması şeklinde bir tedavi yöntemi uygulanmaya çalışılıyor. Birazdan İmmün Plazma Bağışçısı Beratını vereceğimiz üç arkadaşımız da bu hastalığa yakalandılar ve hastalığı atlatarak çok şükür sağlıklarına kavuştular. Kendileri immün plazma bağışı yaparak diğer hastalara da şifa oldular. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımıza ve bütün hastalarımıza bu süreçte çok geçmiş olsun diyorum. 18-60 yaş arası, erkek olanlar ve gebe kalmamış ve düşük yapmamış kadınlar, hayatının hiçbir döneminde kendisine kan transfüzyonu yapılmamış olanlar gibi birtakım şartları uyan Kovid-19 hastalığından kurtulmuş vatandaşlarımızı immün plazma bağışı yapmaya davet ediyorum.” dedi.

Vali Osman Kaymak, Kovid-19 ile mücadeleyi kazanan ve diğer hastaları iyileştirmek için immün plazma bağışçısı olan Doktor Burcu Ayvaz, Polis Memuru Zafer Şahin Gülcan ve İmam Hatip İsa Ali Musaoğlu'na Türk Kızılayı Samsun Şubesi tarafından düzenlenen İmmün Plazma Bağışcısı Beratı verdi.
Plazma bağışçılarına beratPlazma bağışçılarına beratPlazma bağışçılarına berat