Ovada santral tepkisi
GÜNCEL // 8 Kasım 2019 Cuma 09:49
Ovada santral tepkisi
Samsun'un Çarşamba ilçesi Eğercili mahallesine Oltan Köleoğlu Enerji tarafından kurulacak olan biyokütle enerji santraline tepkiler sürerken, vatandaşlar şantiye alanında santrali protesto etti. Üreticiler, vatandaşlar ve sivil toplum kuruluş temsilcilerinin destek verdiği eyleme CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ile CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu'da katıldı.

PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

Vatandaşlar protesto yürüyüşü de gerçekleştirdi. Vatandaşlar ellerinde 'Biz halkız sen kimsin, santral kanser yapar, pis elini topraklarımızdan çek, hukuk devletinde hukuk çiğnenmez' yazılı afişler taşıdı. CHP Milletvekilleri Hancıoğlu ve Sarıbal, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, Eğercili Mahallesi Muhtarı Mehmet Kalebay ve vatandaşlar, santral inşaatının sürdüğü alana kadar sloganlar eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi. Eğercili Mahallesi Muhtarı Mehmet Kalebay, "Tarım arazisine zararı olacağını bile bile elektrik santralini buraya dikiyorlar. Bu vatandaş bu santrali istemiyor"dedi

BURSA DİRENEREK KAZANDI

CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ise, " Bu fabrika günde 630 ton yakıt yakacak. Soruyorum size, peki bu malzeme her gün nereden bulunacak. Plastikten, odundan, atıktan bunu bulacağız diyorlar. Tüm bu söylenenler yalandır. Türkiye'nin şu an kurulu elektrik gücü 90 bin megavat. Türkiye'nin en çok elektrik enerjisi kullandığı gün 45 bin ve megavat harcanıyor. Devlet bu fabrika yapanlara kilovat başına garanti para veriyor. Niye veriyor? yandaşları ile paylaşmak için. Bursa'da böyle bir santral yapılmak istendi. Biz orada bir yıl süren mücadeleyi kazandık ve çekip gittiler. Gece gündüz 365 gün orada nöbet tuttular.Çarşamba Ovasına kıymayın. Tarım arazilerinin tam ortasına ne akılla zehir kusacak santrali yapıyorsunuz " dedi.