OMÜ'de Özbek günü
GÜNCEL // 6 Aralık 2019 Cuma 23:29
OMÜ'de Özbek günü

OMÜ Uluslararası Öğrenci Birimi ile Uluslararası Öğrenci Topluluğunun iş birliğinde, Özbekistan Anayasasının 27. yılı dolayısıyla “Özbekistan Tanıtım Günü” düzenledi. Etkinlikte Özbek öğrenciler, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinin fuaye alanında kültürlerini yansıtan şapka, takı gibi aksesuarları sergileyerek tanıttılar.“Ülkelerimizde Türkiye'nin elçileri olacağız”


Açılış konuşmalarıyla başlayan etkinlikte Uluslararası Öğrenci Topluluğu Başkanı Gulomjon Sobirov, “Biz uluslararası öğrenciler daha iyi ve kaliteli eğitim almak için Türkiye'ye geldik. Her birimiz burada, parçaları OMÜ'de birleşen tuğlaların bir parçası olduk, bir aile olduk. Bunun için OMÜ'ye teşekkür ediyorum. Buradan mezun olduğumuzda ülkelerimizde Türkiye'nin elçileri olacağız. Uluslararası öğrencilerin sayısı OMÜ'de hızla artıyor. Bunun nedeni Türk halkının ve Samsunluların biz uluslararası öğrencilere sıcakkanlı davranması, başta akademisyenlerimiz olmak üzere her konuda yardım etmeleri. Hepsine teşekkür ediyorum” dedi.“Özbek ve Türk halkını ezeli dostluk ve kardeşlik bağları birleştirmektedir”


Katılımlarından dolayı Özbekistan Büyükelçiliği ataşelerine teşekkür eden Uluslararası Öğrenciler Koordinatörü Prof. Dr. İzzet Akça, “1991 yılında Türkiye, Özbekistan'ın bağımsızlığını kabul eden ilk ülkeydi. Ayrıca Türkiye, Özbekistan'ın dünya üzerinde ülke olarak kabul edilmesi için büyük çaba gösterdi. Özbek ve Türk halkını ezeli dostluk ve kardeşlik bağları birleştirmektedir. Bu etkinlik de bu anlamda önemlidir. OMÜ'deki 119 ülkeden gelen toplam 5 bin 714 uluslararası öğrencinin 26'sı Özbekistan'dan geldi. Uluslararası öğrencilerimiz bu ve benzeri etkinliklerin hazırlanmasında büyük emek harcıyorlar. Hepsine teşekkür ediyorum” diye konuştu.“Türkiye'de eğitim gören öğrencilerimizle gurur duyuyoruz”


Türkiye'de eğitim gören Özbek vatandaşlarının çok iyi eğitim aldığını ifade eden Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Shuhrat İkramov, “Türkiye'de eğitim gören öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Sizler Özbekistan'ın geleceğisiniz. Tecrübeleriniz, bilginiz, uluslararası ilişkileriniz sayesinde Özbekistan'a katkı sağlayacaksınız. Bu vesileyle OMÜ Rektörlüğüne şükranlarımı sunmak istiyorum. Ayrıca bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere derin saygılarımı sunuyorum. Tüm öğrencilere eğitim hayatlarında başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.