Ölümlerin tamamı 50 yaş üstü
GÜNCEL // 23 Mart 2020 Pazartesi 20:05

Sağlık Bakanı Koca, kovit-19 salgınıyla ilgili açıklamalar yaptı. Ölümlerin ayrıntılarını anlattı

Ölümlerin tamamı 50 yaş üstü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'de coronavirüs ölenlerin tamamının 50 yaşının üzerinde olduğunu açıkladı.
Bir basın toplantısı yapan Bakan koca coronavirüs salgınında Türkiye'de hayatını kaybeden 30 kişinin 28'in 60 yaşın üzerinde olduğunu belirtti. Koca 50-60 yaş aralığında iki kişinin hayatını kaybettiğini ve vefat eden tüm hastaların yaştan ayrı olarak en az bir kronik hastalığın daha olduğunu açıkladı.
Bakan Koca, salgınla ilgili olarak, "başta hastalarımız yurtdışı kaynaklı ydı, yurtdışı ile mutlak bir temasları vardı. Artık yurtiçinden de hastalarımız var" yorumunu yaptı.
İlerleyen günlerde iyileşen vakalar vefat eden vakalar öyle yoğun bakımda tedavi altında olan vakalarla ilgili daha ayrıntılı ve şeffaf bilgiler vereceklerini ifade neden sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'den bugün itibarıyla özel bir ilaç getirildiğini belirtti. Bu özel ilacın yoğun bakım hastalarında kullanılacağına söyleyen Bakan Koca, vakaların il il ayrıntılarını vermekten kaçında.
Koca ayrıca, maske imal edip stalklayan firmalara Masak ve İçişleri bakanlığınca operasyonlar düzenlendiğini, bu firmalarla üretim ve alım anlaşması yapmaya başladıklarını ifade etti.
Corona virüsü aşısı geliştirme ile alakalı 6 üniversite ile temasa geçtiklerini vurgulayan Koca, "Alıyı kim üretmek istiyorsa geliştirmek istiyorsa herkese kapımız açık. Maliye Bakanımız da bu konuda gerekli desteği veriyor. Hangi eskimiz yaparsa yapsın aşıya tüm desteği mali açıdan ve idari açıdan vereceğiz kimsenin önünü tıkamıyoruz" dedi.
Bakan Koca ayrıca 65 yaş üzerindeki vatandaşlara seslenerek, "Bizim sizin öğütlerinizi dinlemeye, sorunlarınızın sizlerle vakit geçirmeye, çocuklarınızın sizlerle hayatı paylaşmaya ihtiyacı var. Lütfen evde kalın. Sınırlamayı dikkate alın" çağrısı yaptı.