'Öğrenci velisi çalışanların izin sorunu çözülmeli'
GÜNCEL // 16 Mart 2020 Pazartesi 11:22

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Samsun İl Başkanı Bayram Uzunoğlu, Coronavirüs ile ilgili “salgın yönetimi” kapsamında alınan tedbirlerin gerekli olduğuna inandıklarını, okulların tatil edilmesinin doğru olduğunu ancak kreş, gündüz bakımevi, ana-okulu ve ilköğretim çağında çocukları olan çalışan ailelere, kamuda idari izin, özel sektörde ise ücretli izin verilmesi gerektiğini ifade etti.

'Öğrenci velisi çalışanların izin sorunu çözülmeli'

BASK Samsun İl Başkanı Uzunoğlu, basın açıklamasında şöyle dedi:

“Ülkemizde korona virüsü konusunda alınmakta olan tedbirleri doğru buluyoruz. Salgın yönetimine ilişkin tedbirlerin başarılı bir şekilde yürütülmesine devam edilmelidir.

Salgın yönetimi kapsamında Cumhurbaşkanlığınca üniversitelerde eğitime 3 hafta ara verilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca okul öncesi ile ilk ve orta öğretimde ara tatil öne çekilerek bir hafta tatil uygulanması ardından bir hafta da “uzaktan eğitim” verilmesi kararlaştırılmıştır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca yapılan açıklamada ise Bakanlık tarafından açılış izni verilen özel kreş, gündüz bakımevleri ile özel çocuk kulüplerinin 16 Mart'tan itibaren tatil edildiği açıklandı.

Kreş, gündüz bakımevi, anaokulu ile ilkokullarda çocuğu olan çalışan aileler için de acilen çözüm üretilmelidir.

Söz konusu çocukların tek başlarına evde kalmalarının mümkün olmadığı dikkate alınarak; çocuğunu bırakabileceği aile büyüğü veya yakını olmayan anne-babanın her ikisinin de çalıştığı ailelerde, kamuda çalışılması durumunda tatil boyunca anne babadan birisi idari izinli sayılmalı veya kritik görevlerde olanlar için dönüşümlü idari izin kullanımı sağlanmalıdır.

Özel sektörde ise yılık izinin dışında okulların tatil edildiği dönem boyunca çalışanların en az birisine ücretli izin verilmeli ve ücretler devlet tarafından sübvanse edilmelidir.

Aksi takdirde çocuklar anne veya babaları ile beraber işyerlerine taşınarak daha büyük tehlikelerle karşı karşıya kalacaklardır.

Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanının ve ilgili bakan ve birimlerin bu konuyu değerlendirerek idari izin ve ücretli izin konusunda gereken tedbirleri almalarını bekliyoruz.

Hafta sonu tatili başlamadan, milyonlarca öğrenci velisi sayın Cumhurbaşkanı ve ilgilerin vereceği kararı beklemektedir.”