Mustafa Demir'e anket şoku
GÜNCEL // 13 Eylül 2021 Pazartesi 11:04
Mustafa Demir'e anket şoku
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı'nın adayı olarak yüzde 47.4 oy oranıyla seçildi ancak, ikinci yılın sonunda adeta performans beğenirliliği eridi. AK Parti Yerel Yönetimleri'nin yaptığı ankette yönetimin başarısı 17.7 çıkarken, önceki yönetim daha başarılıydı tercih oranı ise 2 mislini aştı.  AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'nin bazı illerde yaptırdığı anketler biliniyordu, ancak sonuçları da adeta sır gibi saklanıyordu. 22 ili kapsayan ve incelemesi yapılan 7 il arasında olduğu daha önce de dile getirilen Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin anketinin Mayıs 2021'de yapıldığı ortaya çıktı. 'Yerel yönetimler Memnuniyet Araştırması' adı altında yapılan ankette, Samsunlulara tek ana soru ve 3 seçenek  yöneltildi. 

ESKİ YÖNETİM DAHA BAŞARILIYDI 
'48,9''Önceki dönem ile karşılaştırdığınızda Büyükşehir Belediyesi'ni hizmet ve performans açısından nasıl buluyorsunuz?' başlığı altında yapılan kamuoyu yoklamasında 'Yeni yönetim daha başarılı', Değişen bir şey olmadı' ve 'Önceki Yönetim daha başarılıydı' tercihleri vatandaşlara soruldu. Anketten çıkan sonuç, eski yönetimin daha başarılı olduğu yönünde açık ara yüzde 48.9 ile tercih edilirken, yeni yönetimin daha başarılı şıkkı, yüzde 17,7'de kaldı. Değişen bir şey olmadı tercihi ise yüzde 33,4 ile yeni yönetimin bir farkındalık oluşturamadığını gözler önüne serdi. 

BEĞENİ ORANI YÜZDE17.7 ÇIKTI
Kamuoyuna açıklanmayan ama AK Parti Genel Merkezi'nde masaya yatırıldığı öne sürülen bu çarpıcı sonuçlar içeren anket sonucuna göre, yüzde 47,4 ile Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mustafa Demir'in, 2 yılı aşkın süre içinde performansını oluşturan yönetim anlayışının oldukça gerilediğini ortaya koydu. AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, her ilde çalışmalar yapıldığını daha önce de açıklamış, "Çıkan sonuçlara göre belediye başkanlarıyla istişare yaptıklarını' açıklamıştı.


HEDEFHALK