Mülteciler sınıra yürüdü
GÜNCEL // 28 Şubat 2020 Cuma 13:21
Mülteciler sınıra yürüdü
Sınır kapılarının açıldığı iddiaları üzerine mülteciler Avrupa'ya geçmek için sınır kapılarına yöneldi. Gerek Suriye sınırından gerekse Türkiye içinden Avrupa'ya gitmek isteyen mülteciler yollara düştü.

İdlib'de, 33 askerimizin şehit olduğu hain saldırı sonrası Türkiye'nin aldığı 'sınır kapılarını açma' kararının ardından sığınmacıların Avrupa'ya göçleri başladı. Dışişleri Bakanlığı'ndan konuya ilişkin yeni bir açıklama geldi.

Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy, ülkemizdeki göçmen ve sığınmacılara ilişkin soru üzerine şunları dedi:

İdlib’de yaşanan ve yüz binlerce insanın yerlerinden edilmesine neden olan son gelişmeler, ülkemiz üzerindeki mevcut göç baskısını daha da artırmıştır. Bu gelişmeler, halkımız ve dünya kamuoyu tarafından takip edilmektedir, ülkemizdeki sığınmacılar ve göçmenleri de derinden etkilemektedir. Nitekim gelişmelerden endişeye kapılan ülkemizdeki bazı sığınmacı ve göçmenler batı sınırlarımıza doğru hareketlenmeye başlamışlardır. Durumun kötüleşmesi halinde bu risk artarak devam edecektir. Dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkemizin mülteciler ve sığınmacılara yönelik politikasında bir değişiklik yoktur.

Mülteciler sınıra yürüdü