Müdür Esen'den gazetecilere kutlama
GÜNCEL // 09 Ocak 2018 Salı 10:57

Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili mesaj yayınladı. Esen, "İlimizin, kültürel, sosyal ve ekonomik hayatının gelişmesine destek sağlayan basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlar, tüm basın çalışanlarımıza sevgi ve saygılarımı sunarım" dedi

Müdür Esen'den gazetecilere kutlama
Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili mesaj yayınladı. Esen, "İlimizin, kültürel, sosyal ve ekonomik hayatının gelişmesine destek sağlayan basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlar, tüm basın çalışanlarımıza sevgi ve saygılarımı sunarım" dedi.
Esen, kutlama mesajında şu ifadeleri kullandı:
"Dünyanın en kutsal mesleklerinden birisi öğretmenlik ise bir diğeri de hiç kuşkusuz gazeteciliktir. Çünkü; gazetecilik mesleği büyük fedakârlık isteyen, zor şartlarda gerçekleştirilen bir meslektir.

Kamuoyunu doğru haber ile buluşturmak için saat, gün ve yer gözetmeyen en zor şartlarda, tehlikelere atılarak haber peşinde koşan gazetecilerimiz kamuoyu adına önemli bir işi icra etmektedir. Gazetecilerimiz sayesinde kurumlar, sivil toplum örgütleri; halk ile konuşma, kendini ifade edebilme ve halkın beklentilerini öğrenme fırsatı bulmaktadır.

Medya hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Artık sadece yazılı değil mobil anlamda da medya her an hayatın tam ortasında yer almaktadır.

Hızlı haber akışının varlığı toplumsal hayatı doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebilmektedir.  Çünkü onların yazdıkları bir cümle, kullandıkları bir görsel toplumsal bilinci etkileyebilmektedir. Toplumsal bilincin artırılmasında, kamu yararının her zaman ön planda tutulmasında, toplumun farklı kesimlerinin seslerinin duyulmasını sağlama konusunda hiç kuşkusuz gazetecilerin önemli fonksiyonları vardır.

Günümüzün hızlı dünyasının en dinamik mesleklerinden birisi hiç kuşkusuz gazeteciliktir. Bilgi kirliliğinin, propaganda çalışmalarının içinden doğru haberi çıkarabilmek, bu haberi tarafsız olarak okurla buluşturabilmek teknoloji çağında daha zor bir hal almaktadır.

Tarafsız ve evrensel basın normlarına uygun ilkeler çerçevesinde yayıncılık yaparak kamuoyunun bilgi alma hakkını sağlayan basın çalışanlarımız stresli bir iş yapmaktadır.  Bu büyük stresin altında ezilmeden büyük fedakârlıklar yaparak basın meslek ilkelerine uymakta, kişilik haklarına saygı göstermekte, özel hayatı dikkate almakta ve tüm bunları güzel Türkçemizi kullanarak kamuoyuna yazı, ses ve görüntü olarak sunmaktadırlar.

Öğretmen ve öğrencilerimizin yaptıkları güzel çalışmaları haberleştirerek halkla bu güzellikleri kucaklaştıran gazetecilerimize teşekkür ediyorum. Samsun eğitimi adına atılan her adımda, her güzellikte, her ilerlemede Samsun medyasının ve Samsun gazetecilerinin etkisi çok büyüktür.

Basın yayın organları ve gazetecilik mesleği toplumun her alanı ve demokrasi için gereklidir. Bunun önemini en son 15 Temmuz gecesinde gördük. O gece Türk basını demokrasisine sahip çıkarak tek yürek, tek ses olmuş ve halkı bu kalkışma konusunda zor şartlarda bilgilendirebilmiştir. Gazetecilik anlamında o gece yaşananlar bir ders niteliğindedir.

Bu duygu ve düşüncelerle; ilimizin, kültürel, sosyal ve ekonomik hayatının gelişmesine destek sağlayan basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlar, tüm basın çalışanlarımıza sevgi ve saygılarımı sunarım."