Mecliste imar affı tartışması
GÜNCEL // 09 Kasım 2018 Cuma 10:13

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde CHP'li meclis üyesi Tüfek ve 19 Mayıs Belediye Başkanı Topaloğlu arasında 'imar affı' konusunda tartışma yaşandı. Tüfek, "Yasaya uymayan yapılar yapılıyor, denetim şart" dedi. 19 Mayıs Belediye Başkanı Topaloğlu, "O zaman şikayet edin" dedi

Mecliste imar affı tartışması

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi Kasım Ayı 1. Oturumu Meclis Başkanvekili Turan Çakır Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. 57 maddenin komisyona sevk edildiği toplantıda gündem dışı konuşmalar gerçekleştirildi. Toplantıda, imar barışı konusunda CHP'li Meclis Üyesi Mustafa Tüfek ve AK Partili 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu arasında tartışma yaşandı.

İmar Barışı başvurusunda eksiklikler olduğunu söyleyen Tüfek, imar barışı başvurusu yapan ve yapı kayıt belgesi alan yapıların tapuya tescilinin yapılmadığını ileri sürdü. “Yapı Kayıt Belgesi’ni alanların kentsel dönüşüm yapıldığında bu yapının hiçbir hakkı olmuyor” diyen Tüfek, “Öncelerden vatandaşlarımız yapıyı yaptıkları zaman ilgili yerlere giderek para yatırıp belgelerini tapuya işletebiliyorlardı. Şimdi ise devletimiz dekontu getir gerisini merak etme diyor. İmar Barışı’nda yapısı lütfen hak edenler için başvuruları kabul etsin ama lütfen suistimal etmek isteyenlere izin vermesin. Eğer 31 Aralık’tan sonra yapılan yapılar gündeme alırlarsa bu iş çok kötü noktalara gidecektir. İmar Affı başvurusu yaparken internet üzerinden 13 maddelik bir formu doldurarak müracaat ediyorum ve yapı kayıt belgesi alıyorum. Hiçbir araştırma ve inceleme yapılmadan bu belge veriliyor ve ben bunu ömür boyu kullanma hakkına sahibim "dedi.


LAFLA ŞİKAYET OLMAZ


19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu CHP Meclis Üyesi Tüfenk’e cevap vererek, “Öyle lafla şikayet olmaz. Yapının resmini çekip yazılı belge ile şikayet etmesi gerek. Danıştay’ın 1986 yılındaki almış olduğu emsal karar neticesinde bizim imarlı alanlar ceza kesme yetkimiz var imarı yıkma yetkimiz yok. Biz üzerimize düşen görevi yapıyoruz ve meclis üyelerimizden de bizim kadar hassas davranmalarını bekliyoruz. İmar barışında yeni çıkan yasayla birlikte insanlarla birebir kendim görüşme yaparken kaçak yapı tespit ettiklerimize bakın diyoruz bu yasanın atladığınız bir maddesi var. Atladığınız madde de Aralık 31’den sonrasını kapsamıyor. Onun için şimdiki kayıt altına alınan yapılar o yapacak olduğunuz yapıya benzemez. O zaman sadece imar kirliliğinden yargılanırsın. E-devlet üzerinden sahte yapılar oluşturuyorlar. Ama bilmiyorlar ki o şifreyle bilgisayara girdiğinde karşında memur yok devlet var. Bir kuruma sen sahte belge veriyorsun, sahte beyanda bulunuyorsun. Türk Ceza Kanunu’na göre yargılanacaksın. Burada belediye başkanları ve çalışanları eleştirmek yerine her vatandaş kendi üzerine düşeni yapmak durumunda” diye konuştu.


Büyükşehir'in bütçesi 820 milyon lira


Toplantıda Samsun Büyükşehir Belediyesinin 2019 yılı tahmini bütçesi 820 milyon TL olarak belirlendi. Bütçede Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığına 33 milyon 893 bin TL'lik pay ayrıldı. Samsun'da diğer 17 ilçe belediyesinin bütçeleri ve SASKİ'nin bütçeleri de toplandığında 2019 yılında bütçenin toplam 2 milyar 365 milyon 336 bin TL olması planlanıyor.


hedefhalk.com