Liseli kızlardan önemli buluş
GÜNCEL // 17 Mayıs 2017 Çarşamba 11:08

Amasya’da liseliler kış aylarında sık yaşanan soba zehirlenmelerine güneş pilinden sağlanan enerjiyle çalışan sistem sayesinde çözüm buldu.

Liseli kızlardan önemli buluş
Alptekin Anadolu Lisesi öğrencileri İrem Eylül Kutlu ile Sıla Nur Ertuğrul’un ‘Pervaneler Dönsün Hayat Sürsün’ adıyla projelendirdikleri tasarım sayesinde kışın sobayla ısınan evlerdeki karbonmonoksit zehirlenmesi vakaları bacaya yerleştirilen güneş pili destekli fanın kullanılmasıyla sonlanabilecek.

Prototipini yaptıkları sistemin ihtiyacı olan elektriği tesisattan almayıp çatıya yerleştirilen güneş pillerinden temin ettiğini belirten İrem Eylül Kutlu, “Havanın kararması sonrası sensörlerin tetiklediği devre, gece çalıştığı için enerjiyi gündüzün aküye iletiyoruz. Aküde depolanan enerji gece tekrar pervaneye aktarılıyor. Pervane döndükçe sobadaki gaz dışarı çıkıyor. Bu sayede de muhtemel bir zehirlenme engellenmiş oluyor” dedi.

Projeye danışmanlık yapan öğretmen Ali Erdal da okulda düzenlenen bilim fuarında sergilenen projenin geliştirilebileceğini söyledi.
Liseli kızlardan önemli buluş