Kurtuluş yoluna yenileme
GÜNCEL // 6 Aralık 2021 Pazartesi 07:37
Kurtuluş yoluna yenileme

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadelenin ilk adımlarını attığı Samsun’dan ulusal bilinci uyandıran ve halkın işgallere tepki göstermesini sağlayan ilk genelgeyi hazırladığı Havza ilçesine giderken kullandığı 84 kilometrelik ‘Kurtuluş Yolu’, tarih turizmine hazırlanıyor. Atatürk’ün Kavak, Havza ve Amasya’ya uzanan milli mücadelenin ilk esrarengiz ve zorlu yolculuğu, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen proje ile gelecek kuşaklara miras bırakılacak.

İlkadım’dan başlayarak Kavak’a, oradan da Havza’ya uzanan güzergahı daha önce tespit ederek koruma altına alan Samsun Büyükşehir Belediyesi, şimdi de yolun bozuk kısımlarını yeniliyor. 20 gün önce Gürgendağ mevkiinden başlatılan çalışmayla 27 kilometre uzunluğundaki yolun, 8 kilometresi çift kat hasırlı çelik telli beton, 19 kilometresi A tipi sathi kaplama yapılarak Çakallı mevkiine bağlanacak.

13 mahallenin ortak kullandığı ulaşım güzergahı olan yolun genişliğini 7 metreden 10 metreye çıkaran Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Onarım Daire Başkanlığı ekipleri, bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor. Beton yol imalatını yıl sonuna kadar tamamlayacak ekipler, asfaltlanacak kısmı ise 2022 yılında bitirecek.