Kurt, Azerbaycan’da konferansa katıldı
GÜNCEL // 10 Kasım 2017 Cuma 11:04

UNEC (Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi), Azerbaycan-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 25. yıldönümünde bilimsel bir konferansa ev sahipliği yaptı

Kurt, Azerbaycan’da konferansa katıldı

Türkiye Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Azerbaycan Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği konferansa, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral ile birlikte Türkiye Dışişleri Heyeti temsilcisi olarak katılan Ak Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt geçtiğimiz yıllarda "bir millet-iki devlet" ilkesi ile dünyada benzeri olmayan Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin tüm alanlarını kapsadığını söyledi.

Dostluk ve kardeşlik üzerine kurulan ilişkilerin bugün stratejik ortaklık seviyesine yükseldiğini dikkat çeken Milletvekili Hasan Basri Kurt, “Türkiye-Azerbaycan arasındaki ilişkilerimiz artarak devam ediyor. Son olarak açılışı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Başbakanı Bakıtcan Sagintayev, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili katıldığı törenle yapılmıştı. Bölgemizin en büyük ekonomik atılım hamlelerinden biri olan bu ve benzeri projelerin sayısının artmasını ümit ediyorum. Azerbaycan-Türkiye dostluğu sadece komşu iki ülke ilişkisinden ziyade ‘bir millet iki devlet’ ilkesiyle kökü tarihin derinliklerine uzanan bir dostluktur. Azerbaycan-Türkiye ilişkileri bugün stratejik ortaklık seviyesine yükselmiştir. Bu üst düzeyli stratejik ortaklık ilişkileri, halklarımızın tarihi kardeşlik ilişkileri, uluslararası ve bölgesel kuruluşlarda karşılıklı destekler, çokuluslu projelerin hayata geçirilmesi yönünde ortak çabalar; iki kardeş ülke halklarının refahına, aynı zamanda bölgede barış, istikrar ve ilerlemenin sağlanmasına hizmet edecektir” şeklinde konuştu.

Kurt, Azerbaycan’da konferansa katıldı