Kılıçdaroğlu: 'Milletin kararına gölge düştü'
GÜNCEL // 16 Nisan 2017 Pazar 23:36

Referandum sonuçlarının ardından CHP Genel Merkezi'nde konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu'nun 'mühür' kararına sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, açıklamasında "Maç yapılırken, maçın ortasında kural değiştirilmez. Evrensel bir kural bu. YSK zarflar açıldıktan sonra kuralları değiştiriyor. Yasalara aykırı olarak kuralları değiştiriyor. Milletin kararına saygılıyız ama bu karara YSK gölge düşürmüştür" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu: 'Milletin kararına gölge düştü'

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:

Sandığa giden tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Biz koşullar eşit olmamasına karışın demokrasiye sahip çıkmak için elimizden gelen çabayı gösterdik. Anayasalar toplumsal uzlaşma belgesi olmalı. Toplumun en az yüzde 50'si bu anayasaya hayır diyor.

"EVET'İ SAVUNANLAR HUKUK DIŞINA ÇIKTI"

İradesini beyan eden vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Eşit olmayan koşullarda referandum gerçekleştirdik. Biz buna rağmen elimizden geleni çabayı gösterdik. "Evet"i savunanlar hukuk dışına çıktı.

"SİYASET KURUMUNA BİR ŞEY DÜŞÜYOR"

Hepimizin anayasası olacak. Bir kişinin bir grubun yasası değil. Bu anayasa değişikliği ve bütün anayasa toplumsal uzlaşma olma niteliğini yitirmiş durumda. Bu gerçek önümüzde dururken siyaset kurumuna bir şey düşüyor: Anayasayı toplumsal uzlaşı metnine dönüştürmek.

"REFERANDUM TARTIŞMALI HALE GELDİ"

YSK bu referandumu tartışmalı hale getirdi. Yüksek Seçim Kurulu'na soruyorum; yasa maddesi böyle, genelge de böyle. Bir kişinin itirazı üzerine bunları geçerli sayıyorsunuz, neden? Maç yapılırken maçın ortasında kural değişmez. Bunu doğru bulmuyoruz. Milletin kararına YSK gölge düşürmüştür. Referandumu tartışmalı hale getirdiler. YSK referandumun güvenliğinden sorumluyken aklın alacağı şey değil.