Kazadaki patlamanın nedeni o rapor mu?
GÜNCEL // 20 Temmuz 2018 Cuma 10:49

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Samsun Şube Başkanvekili Özkan Er, LPG'li araçlarda kaldırılan 'Sızdırmazlık Raporu'nun alınmasının kullanıcının isteğine bırakılması sonrasında bu tür kazaların arttığına dikkat çekti

Kazadaki patlamanın nedeni o rapor mu?

Samsun'un Vezirköprü İlçesi'nde bir otomobilin bariyerlere çarparak alev alması sonucu 1'i uzman çavuş 3 kişi feci şekilde yanarak yaşamını yitirdi. Kazada LPG'li aracın tüpü çarpmanın etkisiyle patlayarak araç alev topuna döndü. MMO Samsun Şube Başkanvekili Özkan Er, kazayla ilgili yaptığı açıklamada ölen vatandaşların ailesine başsağlığı dilerken, LPG'li araçların bakımlarıyla ilgili konulara dikkat çekti.


4 YILDIR ‘SIZDIRMAZLIK RAPORU’ ALINMAMIŞ


Er yaptığı açıklamada aracın en son 2014 yılında LPG sızdırmazlık raporu aldığını belirterek şunları söyledi: "55 GH 916 plakalı olduğu belirtilen araç ile ilgili Oda kayıtlarımızda yaptığımız incelemelerde 2001 Model Renault Megane Marka aracın 21.10.2014 tarihinde Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubemize giderek Sızdırmazlık Raporu aldığı, bundan sonraki fenni muayenelerinde ise sızdırmazlık raporu almadığı tespit edilmiştir.  Bilindiği üzere; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünün 19 Aralık 2011 tarihli Genelgesi ile Araç Muayene İstasyonlarında LPG Yakıt Sistemi bulunan araçlar için 'Gaz Sızdırmazlık Raporu' aranması zorunluluğu kaldırılmış, gaz sızdırmazlık raporu bulunmaması 'ağır kusurdan', 'hafif kusura' dönüştürülmüştür. Bu durum LPG’li araç kullananların isteğine bırakılmıştır. Kazaya karışan aracın da benzer şekilde 2014 yılından itibaren odamızdan sızdırmazlık raporu almadığı tespit edilmiştir."


UYGULAMA SONA ERDİRİLDİ


"24 Haziran 2017 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan 'Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik' hükümleri ve devamında yayımlanan 'Tebliğ' doğrultusunda 01.01.2018 tarihi itibari aracına ilk defa LPG montajı yaptıracakların da Gaz Sızdırmazlık Raporu Alması, Montaj Tespit Raporu alması uygulamasına son verilmiş, bu işlemi montaj firmasının kendisinin yapacağına yönelik bir model getirilmiş, dolayısı ile LPG Sızdırmazlık Kontrolü uygulamaları tamamen sona ermiştir.”

LPG'li araçların montajlarının yeniden kontrol altına alınması gerektiğinin altını çizen Er, "İlgili bakanlık ve yetkili kurumların geçmişten ve yaşanan olaylardan ders çıkararak tüm vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden LPG sektörü ile ilgili mevzuatta gerekli değişiklikleri yapması, LPG/CNG sektörünün ve ilgili tüm kurumların görüşlerini alarak kamusal denetim uygulamasına geri dönülmesi en doğru karar olacaktır. Hepimizi derinden etkileyen bu kaza ile ilgili hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’ tan rahmet yakınlarına da tekrar başsağlığı dileriz" dedi.

Kazadaki patlamanın nedeni o rapor mu?