Kavak ve Havza, Kaz Dağları olmayacak!
GÜNCEL // 3 Eylül 2019 Salı 16:14

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Şahin Dağları’nda altın arama izni verilmesine sert tepki gösterdi

Kavak ve Havza, Kaz Dağları olmayacak!

Yaşar, yaptığı yazılı açıklamada hükümeti eleştirirken, şu ifadeleri kullandı:

“Kaz Dağları’nda altın uğruna yabancı firmalara doğa katliamı yapılmasına izin veren hükümetin, bu kez de benzer yöntemle sessiz sedasız bir şekilde Samsun’da Şahin Dağları’nda altın arama izni verdiği ortaya çıkmıştır.

Hükümet, Kanadalı madencilik firmasının Türkiye uzantısı konumunda olan Tüprag firmasına ilk olarak Kavak İlçesi’nde 2000 hektarlık, ardından 1956 hektarlık, daha sonra 1975 hektarlık en son olarak da 1911 hektarlık alanda altın arama izni vermiştir.

Bu izinlerin ardından hükümet, Havza İlçesi’nde de öncelikle 2000 hektarlık ve ardında da 1911 hektarlık olmak üzere toplam da 11 bin 758 hektarlık alan için jeolojik haritalama, jeolojik etüt, sismik, karot, kırıntı ve numune alma ile bunlara yönelik sathi hazırlık işlemleri konusunda maden arama izni vermiştir.

Verilen bu altın arama izinlerine karşı Samsun’da büyük bir tepki oluşmuştur. Hiç kimse Şahin Dağları’nda ekolojik dengenin bozulmasını ve altın aranması yapılmasını istememektedir. Bu nedenle, Kavak ve Havza’nın Kaz Dağları olmasına izin vermeyeceğiz. Bizler, ormanın üstünün altından daha kıymetli olduğuna inanıyoruz. Samsun halkımız da böyle düşünmektedir. Buradan tüm yetkilileri uyarıyoruz ve Kanadalı şirkete verilmiş olan arama ruhsatının derhal iptal edilmesini istiyoruz. Ayrıca hükümetten bu konuda olumlu bir açıklama bekliyoruz.

Milletimizle ve hemşehrilerimizle birlikte hep beraber bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Konuyu zaten Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine de taşımış bulunuyorum.”

 

 

Samsun Milletvekili Yaşar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

“Bazı basın yayın organlarında, Kanadalı bir altın madenciliği firmasının Samsun’un bir doğa harikası konumunda olan Şahin Dağları’nda altın aramak için ruhsat aldığına dair haberler yayınlanmaktadır.

Bu bilgiler ışığında; 1. Samsun Şahin Dağları’nda altın aramak için her hangi bir firmaya ruhsat verilmiş midir? 2. Ruhsat verilmiş ise bu ruhsat hangi tarihte, hangi kurum ve kuruluş tarafından hangi firmaya ve kaç yıl süreyle verilmiştir? 3. Ruhsatı alan firma, Şahin Dağları’nda şu ana kadar her hangi bir çalışma yapmış mıdır? Yapmış ise hangi çalışmaları yapılmıştır? 4. Bu çalışmaları yaparken, doğaya her hangi bir zarar verilmiş midir? Verilmiş ise doğaya vermiş olduğu bu zararlar nelerdir? 5. Ruhsatı veren kamu kurum ve kuruluşları, hangi gerekçelerle bu firmaya altın arama ruhsatı vermiştir? 5. Kamuoyundan gelen tepkileri dikkate alarak bu ruhsatı iptal etmeyi düşünüyor musunuz? Bu konuda bir çalışmanız var mıdır?”