Kandilli'den korkutan açıklama
GÜNCEL // 17 Ağustos 2017 Perşembe 11:40

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. DR. Haluk Özener: " Marmara'da yakın bir gelecekte tarih veremiyoruz ama yedinin üzerinde bir deprem olacak"

Kandilli'den korkutan açıklama

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, " Bütün bilim insanları şunu kabul etmiş durumda; Marmara'da yakın gelecekte 7'nin üzerinde bir deprem olacağı açık"dedi. Prof. Dr. Özener, "Depremleri nerede ve yaklaşık ne büyüklükte olacağını biliyoruz ama hiçbir zaman maalesef bugünkü teknolojiyle zaman verme şansımız yok" diye konuştu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü, 17 Ağustos depreminin 18. yıldönümünde basın toplantısı düzenledi. Kandilli Rasathanesi'nde düzenlenen toplantıda konuşan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener,  "Bütün bilim insanları şunu kabul etmiş durumda; Marmara'da yakın gelecekte 7'nin üzerinde bir deprem olacağı açık. Tarih veremiyoruz ama bu tek parçalı bir kırık olabilir, iki parçalı bir kırım olabilir Marmara'da bir deprem olacağı gerçeğini değiştirmez. Depremleri nerede ve yaklaşık ne büyüklükte olacağını biliyoruz ama hiçbir zaman maalesef bugünkü teknolojiyle zaman verme şansımız yok" dedi.


'TSUNAMİ OLABİLİR'


Prof. DR. Özener, olası bir İstanbul depreminde dalga boyu 2 metreyi bulan tsunaminin oluşabileceğini de söyledi. Özener, depremin tarihi konusunda net bir şey söylemenin mümkün olmayacağını belirterek, '10 yıl sonra da olabilir 20 yıl sonra da ancak İstanbul'da 7.2 üzerinde bir deprem beklenebilir. Vatandaşı korkutmak için değil, bilinçlendirmek daha hızlı adımlar atılması, aksiyon alınması için bu uyarıları yapıyoruz' diye konuştu.

Kandilli'den korkutan açıklama