Kadın çiftçilerden sert cevap
GÜNCEL // 11 Ağustos 2020 Salı 11:02

Çarşambalı kadın çiftçiler grubu, biyokütle santrallerle ilgili açıklamalarını, alaylı olarak eleştirdirdiklerini öne sürdüğü köşe yazarına 'aldıkları ödüllerle yanıt verdi; "Bizi aklınca hakir görmüş. Biz köylüyüz ama hepimiz ödüllü kadın girişimcileriz, kınıyoruz".

Kadın çiftçilerden sert cevap

Samsun'un Çarşamba İlçesi'nde yapımı devam eden biyokütle santral ile ilgili 'endişelerini gidermek için' düzenlenen geziye katılan Çarşambalı 'ödüllü Kadın Çiftçiler Grubu üyeleri' santral gezileri sonrası yaptıkları açıklamalar nedeniyle kendilerini eleştiren Köşe Yazarına adeta tokat gibi yanıt verdi'. Çarşamba Belediyesi'nin düzenlediği geziye katıldıktan sonra farklı illerdeki biyokütle santrallerinin nasıl çalıştığını, yerinde gördüklerini anlatan Çarşambalı Kadın Çiftçiler Grubu üyeleri, o yazarın kendilerini hakir, bilgisiz gören, teyze gitmiş görmüş gibi' cümleler kurduğunu ifade ederek "Bizim Türkiye çapında aldığımız ödüllerden haberi bile yok. Gezide uzmanlar olduğunu dahi bilmiyor, hem de eleştiri yapıyor" dedi.


KADIN ÇİFTÇİLER GRUBU'NU O YAZAR BİLMİYOR BİLE

Yazılı bir açıklama yapan Kadın Çiftçiler Grubu üyeleri, şunları söyledi: Ortaya konulan çaba, mücadele ve meşakkatli yolculuktan sonra bir rol model olmuş, ortaya bir başarı öyküsü koymuş Kadın Çiftçiler Grubu'nun örgütlü bir oluşum olduğunu bile bilmiyor. Kadın çiftçilerin başarı öyküsünü kalemine taşımasını beklediğimiz o yazar, adeta bir kadın aşağılaması yansıttığı köşe yazısını büyük bir hayal kırıklığı ile okuduğumuzu belirtmek isteriz.


BAŞARI ÖYKÜLERİMİZİ GÖRMEZDEN GELDİ

Kırsalda ekonomik sıkıntılar çeken kadın çiftçiler olarak, çocuklarımızın okul masrafı ve gelecekleri için canımızı dişimize  takarak onca engel ve zorluklar karşısında çalışıp, gece gündüz demeden günde 7 kilometre yürüyerek, büyük emeklerle ortaya koyduğumuz başarıyı, emeği, görmezden gelip, sırf muhalif olmak için kılıcını oradan oraya sallarken bizi de kesip biçmekten asla utanıp sıkılmayan o yazıyı ve yazarını bütün kadın çiftçiler grubu üyeleri olarak kınıyoruz.


HEYETTE KİMLER VARDI ARAŞTIRMAMIŞ DA


Yazısında tam olarak kadın çiftçilere; gezip gördüğünden bir şey anlamayan, anladığını idrak edemeyen, dinleyip anladıklarını tahlil edemeyen, sanki yarım akılların yaptığı gezi gibi nitelemiş böylesi bir algı oluşturmaya çalışmıştır. Bu gezinin nasıl yapıldığı heyette kimler olduğu gibi sorular bile sorma gereği duymadan, cahil Çarşamba kadın çiftçileri olarak nitelendirdiği anlaşılan bu yazı, bütün emekçi kadınlara bir hakaret, bir aşağılamadır.


ZİRAAT VE ÇEVRE MÜHENDİSİ UZMANLAR DA GEZİYE KATILDI

Uzun zamandır, üzerinde yerli, yersiz konuşulan biyokütle santral ile ilgili gerçekleri yerinde görmek, farklı illerdeki yöre insanlarıyla konuşmak, çiftçi kadınlar olarak bizlerde oluşan endişeyi gidermek için yaptığımız bu gezide, Allah'ın bize verdiği akıl ile yerinde görme, hiçbir siyasi kavgaya ya da farklı çıkarlara alet olmadan kendimiz görüp anlamak istedik. Gezdiğimiz bütün santrallerde önce ayrıntılı sunumlar dinledik sonra çevreyi gezdik ve bizim gibi çiftçilerle sohbet ettik. ‘Yazıda söylendiği gibi birkaç teyze değildik’ heyetimizde Ziraat Mühendisleri ve Ziraat Teknikerleri ve Çevre Mühendisi de vardı. Oturduğu yerde bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan yazara tavsiyemiz, ahkam kesip kadınların bu girişimini hakir görmeye çalışacağına böyle bir geziyi gitmesini tavsiye ederiz.


BİZ CAHİL DEĞİL TÜRKİYE ÇAPINDA ÖDÜLLÜ ÇİFTÇİLERİZ

Ayrıca kadın çiftçilerle kendi aklınca dalga geçen, bizleri aşağılayan o yazar keşke o geziye katılan kadınların kimlerden oluştuğunu, neler yaptığını, nasıl başarılara imza attığını o engin Gazeteciliği (!) ile araştırmış olsaydı. 250 köy ve mahallede uzun eğitimler alan, Peynir yapımında Türkiye ödülü, mandıra yetiştiriciliğinde Türkiye 3'ncülüğü, peynir tezgahında jüri özel ödülü gibi bir çok başarıya sahip olan bir Kadın Çiftçi Grubu olduğumuzu görürdü. Son olarak ne yazık ki, yıllarını gazeteciliğe vermiş birinin bu denli kadını hakir görme üzerine bina ettiği bir yazı yazmış olmasını  geleceğe umutla bakan, emekçi kadın girişimciler olarak, bir kere daha kınıyoruz.


SADECE KÖYLÜ KADINLAR DEĞİL UZMAN HEYETLE GİTTİK


Çarşambalı Kadın Çiftçiler Grubu üyeleri, santral gezisi sonrası anlattıklarını eleştiren yazara çok sert tepki verdi. Ödüllü çiftçiler olduğunu söyleyen kadın çiftçiler 'Santral gezisinde 'köylü kadınlar değil', çevre ve ziraat mühendisleri gibi uzmanlar da olduğunu gösteren fotoğrafları da paylaştı.