İstanbul'da sona gelindi!
GÜNCEL // 07 Nisan 2019 Pazar 21:05

Geçersiz oyların sayımında yüzde 80 tamamlandı, CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun oyu 4.171.403, AKP'li Binali Yıldırım'ın oyu 4.155.297...Aradaki fark 16.106 oy...

İstanbul'da sona gelindi!

CHP 2'nci Bölge Seçim Koordinasyon Merkezi'nde basın açıklaması yapan CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, "Süreç işliyor. Süreçte hem matematik var. Öğretmenlerime minnettarım. Halen de minnettarım. İyi bir öğrenci olmaya devam ediyorum. Bu karakterimin oluşmasında tüm öğretmenlere teşekkür ediyorum. Geçersiz oyların 33 bine yakın yüzde 78'i sayıldı. Bize 4.171.393 oy revize edildi. Rakibimize ise 4.155.013 olarak oy revize edildi. Aramızdaki fark 16 bin 380. Veriler demişken hesap makinemi yanıma aldım hata yapmamak için. 330 bin geçersiz oy, yüzde 80'i sayılmış kabul edelim. 264 bin oy sayılmış durumda. Bugün 7. gün. Günde sayılan oy sayısı 37 bin 714. Bütün oyların sayılması halinde, 238 gün sürecekmiş. Çok da değilmiş. 7-8 kat sayım memurları artırılırsa 160 gün civarında bu sürecin tamamlanma ihtimali var" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, "YSK'ya sesleniyorum. 82 milyonun gözü kulağı sizde. Tarihi bir göreviniz var. Bu görevi yerine getirdiğinizde Türkiye önüne daha aydınlık bir şekilde bakacak. Lütfen siz de kararı alırken, tüm hassasiyet, adalet duygusu ve çifte standart yaratmayacak, doğru karar verme konusunda, sizden bir karar bekliyoruz. Kolay değil 25 yıl bu şehri yönettiniz, kolay değil kaybettiniz. Ama demokrasi böyle bir şey. Kazanmak da kaybetmek de ver. İnancımız ve adalet duygumuzla yeter artık yapmayın. Ama demokrasi tek bir yol değil, gidişli dönüşlü bir yoldur. 7 gün 168 saattir sandıklar sayılıyor. 31 Mart Pazar Günü, saydılar öndeyiz. 1 Nisan Pazartesi saydılar yine öndeyiz. 2 Nisan Salı Günü saydılar yine öndeyiz. 3 Nisan Çarşamba saydılar, şaşıracaksınız ama yine öndeyiz. 4 Nisan Perşembe yine öndeyiz. 5 Nisan Cuma saydılar yine öndeyiz. 6 Nisan Cumartesi yine öndeyiz. Bugün saydılar yine öndeyiz. Sağdan sola, soldan sağa, yukarıdan aşağı, aşağıdan yukarı da saysalar yine öndeyim. İstatistik ortada" ifadelerini kullandı.

AK PARTİ'DEN İSTANBUL İÇİN SON TALEP
AK PARTİ'DEN İSTANBUL İÇİN SON TALEP
AK Parti İstanbul İl Başkanlığı, İstanbul'daki 38 ilçede oyların yeniden sayılması talebine ilişkin dilekçesini, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) gönderilmek üzere İl Seçim Kurulu'na verdi. AK Parti İstanbul İl Başkanlığından alınan bilgiye göre, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne ilişkin 38 ilçede oyların yeniden sayılması talebinde bulunuldu. Bu konuda hazırlanan itiraz dilekçesini AK Parti İstanbul İl Başkanlığı yetkilileri, YSK'ye gönderilmek üzere İstanbul İl Seçim Kurulu'na sundu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz sosyal medya hesabından "Büyükçekmece hariç, tüm oyların sayımına ilişkin talebimizi reddeden İl Seçim Kurulu kararlarına karşı bugün YSK'ya itiraz ettik. Büyükçekmece'de ise seçimin iptaliyle ilgili bir talebimiz var" açıklamasını yaptı.