İşçiler intihara kalkıştı
GÜNCEL // 15 Mayıs 2017 Pazartesi 18:55

Samsun’da taşeron firma müteahhidinden bir yıldır paralarını almadıklarını iddia eden işçiler intihara kalkıştı.

İşçiler intihara kalkıştı
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ek bina inşaatını yapan M.E. isimli müteahhitten yaklaşık 1 yıllık çalışma ücretlerini alamadıklarını ileri süren işçiler, inşaatta intihar teşebbüsünde bulundu. İnşaatın en üst katına çıkan Eren Öztürk ve Emrah Ötürk, müteahhidin bir an önce paralarını ödemesini istediler. Olay yerine, Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, 112 ve polis ekipleri geldi. Polisin yaklaşık 1,5 saat ikna çabası sonrası aşağı inen işçiler taleplerine bir karşılık bulamadılar. Ücretlerini alamadıkları için zor durumda olduklarını belirten işçiler, harçlık veremedikleri için çocuklarını okula gönderemediklerini söylediler. Aynı inşaatta bir gözünü kaybettiğini iddia eden Yaşar Öztürk, müteahhidin bu konuda kendisiyle hiç ilgilenmediğini ileri sürdü.

Olay yerinde sorulara cevap vermek istemeyen müteahhit M.Ö. ise basın mensuplarının görüntü almasını engellemeye çalıştı."Açız"

Yaklaşık bir yıldır ücretlerini alamadıklarını belirten Eren Öztürk, "Müteahhit çeşitli nedenlerle ödeme yapmıyor. Mağdur durumdayız. Paramızı alana kadar burada eylemdeyiz. 100 bin liralık bir alacağımız var. 90 bin TL’lik çek var elimizde ama çekler kağıt parçası oldu. ‘İstediğiniz yerden gidin alın’ diyor. Müteahhit ‘ödeyeceğim’ diyor ama gün, tarih herhangi bir şey yok. Bir yıl sonra mı 5 yıl sonra mı herhangi bir şey dediği yok. Açız. Kredi kartları zaten patlamış durumda" dedi.

Üniversite yetkilileri ise konunun müteahhit ile işçiler arasındaki alacak-verecek meselesi olduğunu, kendileriyle bir ilgisinin olmadığını söylediler.
İşçiler intihara kalkıştı
İşçiler intihara kalkıştı
İşçiler intihara kalkıştı