İnce, AK Partililere seslendi
GÜNCEL // 20 Mayıs 2018 Pazar 20:08

CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, 24 Haziran seçimlerine yönelik mitingleri kapsamında Osmaniye’den sonra Adana’da konuştu. Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aralarındaki farkı açıkladı.

İnce, AK Partililere seslendi

İnce'nin açıklamalarından öne çıkanlar;

“AK Partili kardeşlerim, ülkücülere sesleniyorum, Kürt kardeşlerime sesleniyorum, solculara, sosyalistlere sesleniyorum, muhafazakarlara sesleniyorum sizinle eğitimde uzlaşacağız. Eğitimde bir yıl içinde uzlaşmayı sağlayıp yeni bir eğitim modeliyle çıkacağız. Eğitim sistemini bir kez dayatma olmadan, uzlaşarak değiştireceğiz ve kim olursa olsun o eğitim politikası devam edecek. Bunu başarabiliriz.


"ERDOĞAN'LA ARAMIZDAKİ FARKIMI ANLATAYIM"


Türkiye tv, otomobil üretiyor bir tv'den 10 euro, bir otomobilden 100 euro kazanıyor, avara kasnak gibi boşa çalışıyor, çünkü Türkiye'nin markası yok, bizim marka olması, tasarım yapmamız lazım, bunu nasıl yapacağız, iyi eğitimle yapacağız bunun için her sene 10 bin öğrenciyi yurt dışına göndereceğiz. Marka, tasarım, teknoloji… Bunu yapmazsak önümüzdeki yüzyılı yoksul geçiririz. Sloganımız artık şu: ‘Markada olamazsan, arkada olursun.' Ben gelecek nesli düşünüyorum. Erdoğan'la aramızdaki farkı anlatayım. Türkiye'de 80 bin doktor 80 milyon hasta var, vatandaşın sağlıkta sorunu var ‘Ben diyor doktorları aşağılayayım, bunlar iğne yapmasını bile bilmiyor'diyor. Doktorlar bu ülkenin akıllı çocukları, kim tıp fakultesine girdiyse akıllı çocuktun o, eğer siz akıllı çocukları aşağılarsanız bu ülke kalkınmaz, doktorlar da yanlış yapabilir ama onları aşağılamadan çözmemiz lazım. Diplomatlara monşerler dedi, Türkiye'nin iyi yetişmiş evlatlarına hakaret etmemeliydi. Onları el üstünde tutacağız…

İnce: Yüzde 50 yüzde 50 yapacağız

İnce, Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlenen mitingde, çiftçiye mazotu 3  liradan vereceklerini söyledi.

Öğretmen, polis, astsubay, uzman çavuşlar ile engelli çocukları olan  aileler ve otizmli çocuklar için vaatlerini anlatan Muharrem İnce, "Hedefimiz  büyük, zamanımız dar. Onun için Türkiye'yi bir an önce derleyip toparlamamız  lazım." diye konuştu.
İnce, Mustafa Kemal Atatürk dönemindeki dış politikadaki gelişmeleri  anlatarak, şöyle devam etti:

"Yeniden dünyada barış, yurtta barış. Yeniden... Bakın, hedefimiz  Avrupa Birliği. ABD ile problemlerimiz var, çözeceğiz. Nasıl Kosova'da, Bosna'da  büyük işler yaptıysak, çözeceğiz. Rusya'yla ilişkilerimiz, 'Soğuk Savaş'  döneminde bile ilişkileri koparmadık, çözeceğiz. Suriye'yle ilişkilerimiz, 4  milyon Suriyeli Türkiye'de ama Suriye'de büyükelçimiz yok, göndereceğiz,  çözeceğiz. Suriye'ye yeni bir anayasa lazım. Suriye'nin toprak bütünlüğü  korunacak. BM gözetiminde Suriye dışında yaşayanlar dahil yeni bir seçim  yapılacak. Bölgede barış, Türkiye'de barış, dünyada barış. Türkiye içinde  herkesle barışacağız. Kavga yok."

Eğitim politikasını yeniden organize edeceklerini, bunu toplumun tüm  kesimleriyle uzlaşarak gerçekleştireceklerini dile getiren Muharrem İnce,  "Eğitimde 1 yıl içinde uzlaşmayı sağlayıp yeni bir eğitim modeliyle yola  çıkacağız." ifadesini kullandı.


"Bizim marka oluşturmamız lazım"


İnce, ekonomik verilere de değinerek, ekonomiyi ve adalet sistemini  düzelteceklerini ifade etti.

Atamaları liyakata göre yapacaklarının altını çizen Muharrem İnce,  "İsraf ekonomisi değil, insaf ekonomisine geçeceğiz, insaf." dedi.

İnce, Türkiye'deki sorunları çözeceklerini vurgulayarak, "Gençler  Vikipedia'yı açacağız, özgürce tweet atacaksınız. İsterseniz cumhurbaşkanını da  eleştireceksiniz, serbest." şeklinde konuştu.

Türkiye'deki sektörlerde markalaşma ve teknoloji sorunu olduğunu  savunan Muharrem İnce, "Şimdi ne yapmamız lazım? Gençler beni iyi dinleyin, bu  ülkeyi sizinle birlikte kalkındıracağız. Bizim marka oluşturmamız lazım. Tasarım  yapmamız lazım. Marka, tasarım, teknoloji. Peki bunu nasıl yapacağız? İyi eğitim  alacağız, onun için her sene 10 bin öğrenciyi yurt dışına göndereceğiz. Bunu  yapamazsak önümüzdeki 100 yılı yoksul geçiririz. Siyasetçi gelecek seçimi, devlet  adamı gelecek nesli düşünür. Ben gelecek nesilleri düşünüyorum."  değerlendirmesinde bulundu.


"Kadınların çalışma oranı artacak"


İnce, kendi dönemlerinde harcamaları kısıtlayacaklarını, israf  olmayacağını dile getirdi.

Ayrımcılık yapmayacaklarını anlatan Muharrem İnce, "Şu anda  çalışanların yüzde 32'si kadın. Nüfusun yüzde 50'si kadın olduğuna göre, niye  çalışanların yüzde 32'si kadın? Yüzde 50 yüzde 50 yapacağız bunu." dedi.

Endüstri 4.0'la yeni bir dönemin geldiğini belirten İnce, "Akıllı  fabrikalar, insan nesne etkileşimi. Yeni bir dönem. Eğer bu dönemi kaçırırsak 100  yıl fakir olacağız" diye konuştu.

Muharrem İnce, gençleri yurt dışına göndererek güneş enerjisi  konusunda uzman olmalarını sağlayacağını belirterek, gelecek için çalışacaklarını  da aktardı.