İmar barışı adalete güveni zedeledi
GÜNCEL // 02 Ekim 2018 Salı 09:52

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Memişoğlu, kaçak yapılara ruhsat alınabilmesine olanak sağlayan 'İmar Barışı' düzenlemesinin adalete olan güveni zedelediğini öne sürdü.

İmar barışı adalete güveni zedeledi

Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu, Dünya Mimarlık Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.Türkiye'nin yıkımın ve plansız yatırımların şantiyesi haline geldiğini öne süren Memişoğlu, Türkiye'de inşaat, madencilik ve tarım gibi sektörlerde güvencesiz çalışma koşulları nedeniyle 2017 yılında 2006 çalışan ve 2018 yılının ilk altı ayında 907 çalışanın hayatını kaybettiğine dikkati çekti.

Açıklamasında kaçak yapılara ruhsat alınmasına olanak sağlayan 'İmar Barışı' kanunu eleştiren Memişoğlu, "İmar Barışı adı ile üstü örtülmeye çalışılsa da,toplumumuzda adalet anlayışını zedeleyen,kent hakkı ve toplumsal adalet kavramlarını yerle bir eden, planlama kavramının önemine inanmayan ve toplumun her alanda süregelen yasa dışılığı bu kez kent mekanında meşrulaştıran bir anlayış ile kentlerin geleceğe sağlıklı, güvenli, yasal ve nitelikli bir şekilde hazırlanması engellenmektedir. 
Barış adı altında, kentlerimizin kıyıları, sit alanları, orman alanları, tarım arazileri, meraları büyük bir saldırı ile karşı karşıya bırakılmış ve kentlerimiz üzerindeki baskı ve tehditlerin artmasına geniş bir zemin hazırlanmıştır. Kaçak yapılar yasal hale getirilmekte ve devlet eli ile plansız ve uygun olmayan yapılanmalar teşvik edilmektedir" dedi.