İlkadım’da kültürel miras korunuyor
GÜNCEL // 17 Ekim 2017 Salı 13:32

İlkadım Belediyesi Türk-İslam Sanatları Merkezi kültürel miraslara sahip çıkıyor.

İlkadım’da kültürel miras korunuyor
Kadim Türk-İslam kültür ve sanat mirası İlkadım Belediyesi tarafından açılan Türk-İslam Sanatları Merkezinde korunarak geleceğe taşınıyor.

Selahiye Mahallesi 100’üncü Yıl Bulvarı üzerinde restorasyonu yapılan Eski Samsun Evlerinin iç dekorasyonunu tarihi dokusuna uygun olarak dizayn eden İlkadım Belediyesi tarafından hizmete açılan Türk-İslam Sanatları Merkezi’nde kadim sanatlar canlandırılıyor.Usta-çırak ilişkisi

UNESCO’nun korunacak kültürel miraslar listesine alınan ebru sanatının yanı sıra, hüsn-ü hat, tezhip, kaligrafi ve ney sanatlarının eğitiminin de verildiği İlkadım Belediyesi Türk İslam Sanatları Merkezi, usta-çırak yöntemi ile öğrenci yetiştiren bir merkez hüviyetinde.“Mirası koruyacak sanatkarlar yetişiyor”

Türk-İslam medeniyetinin köklü kültüründen alınan ilhamı yeni nesle tanıtmak ve aktarmak için belediye olarak Türk-İslam Sanat Merkezini açtıklarını söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, “Medeniyetin ve toplum kültürünün göstergesi olan sanat, aynı zamanda geleceğe bırakılan bir izdir. Tarih boyunca insanları bıraktıkları sanat eserleri ile tanırız ve biliriz. Kalıcı olmak, iz bırakmak, kültürlerini, değerlerini ve duygularını aktarmak adına sanat eserleri ortaya konulmaktadır. Biz de belediye olarak bu düşünceden hareketle, kadim kültürümüzden bizlere miras kalan hüsn-ü hat, tezhip, kaligrafi, ney ve ebru sanatlarını içinde barındıran medrese hüviyetinde bir merkez açtık. Gayemiz, burada verilen eğitimlerle, usta-çırak ilişkisi içerisinde öğrenci yetiştirerek camiaya yeni ustalar ve üstadlar kazandırmaktır. Bu konuda alanlarda tanınmış, ün yapmış, tecrübeli hocaları İstanbul’dan ve diğer illerden getirmek suretiyle eğitimler verdiriyoruz” dedi.
İlkadım’da kültürel miras korunuyor
İlkadım’da kültürel miras korunuyor